Donald Trump már elnökjelöltként is a bevándorlás korlátozására irányuló kampányt folytatott az Egyesült Államokban, illetve elnökként is többször felszólalt az illegális és a legális bevándorlás korlátozása mellett. Az elnök retorikája gazdasági teherként és bűnözőkként jelenítette meg a főként Latin Amerikából érkező bevándorlókat, akik a szociális ellátórendszer kiaknázásának céljával érkeztek az Egyesült Államokba. Annak ellenére, hogy 2018-ban Donald Trump célzásokat tett arra, hogy a jelenlegi születési hely jogán szerzett állampolgárság (birthright citizenship) megszüntethető lenne a bevándorlók számára egy elnöki rendelettel, az ötlet megvalósítása nem került napirendre elnöksége során.
Az első sikertelen eltörlési kísérlet
2017-ben, egy kevésbé ambiciózus, de hatásos célkitűzésként a DACA-program (Deferred Action for Childhood Arrivals – a program hátteréről bővebben itt olvashat) eltörlését kísérelte meg a Tump-adminisztráció azzal az indokkal, hogy az jogellenes és alkotmányellenes volt, mert Obama elnök végrehajtói hatáskörén kívül esett a program elnöki rendelettel való létrehozása, illetve mindez a Kongresszus jóváhagyása nélkül történt. A döntést azonnal több támadás is érte, végül a Legfelsőbb Bíróságnak kellett döntenie a program megszüntetésének alkotmányosságáról. Habár csak 5-4-es arányban, de a Legfelsőbb Bíróság többsége mégis úgy döntött 2019 júniusában, hogy a DACA-program megszüntetésének indoklása nem volt megfelelő. Azonban John G. Roberts főbíró véleményében kiemelte, hogy a bíróság nem a DACA-programról és annak létjogosultságáról hozott döntést, hanem az eljárási követelménynek meglétét vizsgálta, amelyben érveléstechnikai hibákra találtak. Tehát az indoklás nyitva hagyta a lehetőséget arra, hogy a program ismét felülvizsgálásra kerüljön.
Újabb kísérlet Texasban
Az újabb DACA vitára nem is kellett sokat várni. Annak ellenére, hogy Joe Biden elnök hivatalának első napján aláírta a program megőrzéséről szóló elnöki rendeletet, Texasban egyelőre bizonytalannak tűnik a program sorsa. 2020 decemberében a houstoni szövetségi bíróságon meghallgatásra került Texas és további nyolc állam (Alabama, Arkansas, Kansas, Louisiana, Mississippi, Nebraska, Dél-Karolina és Nyugat-Virginia), akik a DACA-program megszüntetése okán pereltek. A texasi legfőbb ügyészség által képviselt államok érvei a 2017-es ügyhöz hasonlóan alkotmányellenesnek találják a programot, illetve további sérelemként kerül megemlítésre, hogy a program nagymértékben növeli az államok költségeit. A meghallgatást követően a bíróság nem adott ki azonnal határozatot az ügyben, azonban a Politico értesülései szerint már csak napok kérdése a döntés meghozatala.
Amennyiben a houstoni ügy kapcsán sikeres lesz a DACA-program megszüntetése, az eddigi jogosultaktól megvonják a kitoloncolás elleni védelmet és a munkavállalási engedélyeket. Ezek a folyamatok azonban nyomást gyakorolhatnak majd a demokrata többségű Kongresszusra, hogy új bevándorlási törvénycsomagot alkossanak, amely további alkotmányos kérdéseket vethet majd fel. A texasi ügy ismért várhatóan a Legfelsőbb Bírósághoz fog kerülni, amely jelenleg az egyetlen hatalmi ág konzervatív többséggel.
A DACA-program támogatottsága
A DACA-program meglepően egész széles támogatói körrel rendelkezik, ahhoz képest, hogy a bevándorlás védelme inkább a demokrata/liberális célkitűzések között szerepel. A Pew Research Center 2020-as felmérésének adatai szerint, a programot az amerikaiak 74%-a támogatja, és ezen belül a Republikánus Párt támogatói közt is 54%-os támogatottsággal bír. Azonban a programra jogosult személyek eloszlása az Egyesült Államokon belül már tisztább képet ad a texasi álláspont megértésének kapcsán. Kalifornia államot követően, Texasban él a legtöbb DACA-programot igénybe vevő személy, amely körülbelül százezer lakost jelent, így a koncentráltabb jelenlét valóban kiemelkedőbbé teheti a program pénzügyi terheit (pl. egészségügyi és oktatási támogatások).
A DACA-program megszüntetésére irányuló törekvések tükrözik az amerikai társadalomban jelenlévő növekvő bevándorlásellenességet, amelynek legfőbb eleme a gazdasági bizonytalanságtól és a munkanélküliségtől való félelem, amelyet jelenleg tovább erősít a világjárvány gazdaságra gyakorolt negatív hatása. 2021 januárjában a munkanélküliségi ráta 6,3% körüli volt az Egyesült Államok Munkaügyi Statisztikai Hivatala szerint (U.S. Bureau of Labor Statistics), amely biztató az azt megelőző hónapokhoz képest, azonban a munkanélküliek száma még mindig meghaladja a tíz milliót.
Azonban annak ellenére, hogy jelenleg kedvezőtlen viszonyok uralkodnak a bevándorlási törvények lazításához, a Biden-adminisztráció február 18-án hivatalosan is előterjesztette új bevándorlási törvénycsomagját, amely átfogó változásokat hozhat az Egyesült Államok bevándorlási, vízum- és határellenőrzési rendszerében, beleértve Donald Trump volt elnök számos bevándorlással kapcsolatos végrehajtó intézkedésének visszavonását. Az U.S. Citizenship Act of 2021 nevet viselő bevándorlási törvény tizenegy millió dokumentáltalan, avagy letelepedési engedéllyel nem rendelkező bevándorló számára biztosítana amerikai állampolgárságot.
Az új törvényről következő cikkünkben számolunk be részletesebben.
Források:
AP: No immediate ruling after hearing on fate of DACA program
CNN: Federal judge in Texas weighs legality of DACA, putting the program at risk again
NPR: Supreme Court Rules For DREAMers, Against Trump
Pew Research Center: Americans broadly support legal status for immigrants brought to the U.S. illegally as children
Politico: ‘They need to move quickly’: A Texas DACA case could force Congress to move on immigration
The New York Times: Trump Can’t Immediately End DACA, Supreme Court Rules
The Texas Tribune: A Texas case challenging the legality of DACA is back in federal court
U.S. Bureau of Labor Statistics: Employment Situation Summary, February 5, 2021