Panelbeszélgetés Csutak Zsolt kutatóval és Stanely Ward professzorral
Még öt hónap van hátra a következő elnökválasztásig az Egyesült Államokban, azonban már most rengeteg elemzés és felmérés foglalkozik azzal, hogy vajon ki fogja a következő négy évben átvenni az irányítást a Fehér Házban. Május 28-án az Amerika Tanulmányok Kutatóintézet képviseletében Csutak Zsolt vett részt az American Corner Budapest által szervezett „The Race for the White House: Joe Biden and Donald Trump” című online panelbeszélgetésben Stanley Ward, a Corvinus Egyetem meghívott előadója mellett. Az eseményt Fallmann Bálint, a Jövőt Építők Generációja nemzetközi kapcsolatok csapatának vezetője moderálta. A beszélgetés témája az Egyesült Államokban jelenleg zajló elnökválasztási folyamat legfrissebb fejleményeinek értékelése volt.
A szakértők első körben a jelenleg legmeghatározóbb témát vitatták meg, amely a koronavírus-járvány lehetséges hatása az elnökválasztás kimenetelére. A jelenlegi járványhelyzet és az arra tett reakciók és intézkedések mindenképpen ráteszik a bélyegüket majd Donald Trump elnökségének megítélésére a szavazók részéről. Stanley Ward professzor szerint meghatározó szerepet fog játszani az, hogy mennyire lesz képes lábra állni az amerikai gazdaság, hiszen Donald Trump elnökválasztási kampánya 2016-ban nagy hangsúlyt fektetett a gazdaság helyreállítására. Amennyiben a koronavírus tartós károkat okoz a gazdaságban, Donald Trump szavazóbázisa elpártolhat mellőle. Csutak Zsolt szintén hangsúlyozta, hogy a járvány okozta gazdasági károk lesznek a legfenyegetőbbek az elnök számára a 2020-as választás kapcsán. Annak ellenére, hogy az elnök ciklusának első három évében az Egyesült Államok gazdasága javuló tendenciát mutatott, a jelenlegi 25 millió munkanélküli hasonló helyzetet látszik eredményezni, mint az 1929-es nagy gazdasági válság. Ennek a helyzetnek a megoldásához az Egyesült Államoknak olyan forrásokra lehet szüksége, amelyet saját erejéből nem tud fedezni, azonban mivel a járvány világszintű gazdasági problémákat eredményezett, így még nehezebb lesz a jelenleg kialakult helyzetet orvosolni. A legnagyobb kérdés, amely kapcsán mindkét szakértő egyetértett, az az, hogy a tervezett gazdaságélénkítő csomag hogyan fog eljutni a kis- és középvállalkozásokhoz, hiszen Ward professzor szerint, az Egyesült Államokban a vállalkozások 70 százaléka e kategóriába sorolható. Jellemzően ezek a vállalkozások tartják életben a helyi gazdaságokat, amelyek az ingaállamokban jelentős befolyással rendelkezhetnek választói preferenciákra. Donald Trump elnök többek között ezeknek az államoknak köszönheti az elnökségét, azonban ha most elveszíti őket, akkor az esélyei a következő elnöki ciklusra jelentősen csökkenhetnek.
A beszélgetés során szintén kiemelt figyelmet kapott a Demokrata és a Republikánus pártok támogatottsága, illetve célcsoportjaik. Ennek kapcsán Csutak Zsolt kiemelte, hogy a Republikánus párt két fő demográfiai csoport támogatását nem tudja megszerezni, az egyik a fiatal generáció, illetve a kisebbségi csoportok (főként afroamerikai és latino). Ezeknél a csoportoknál csak úgy érhet el javulást a Republikánus párt, ha olyan témákkal is aktívan foglalkoznak, amelyek értékesek a fent említett csoportok számára, ilyen lehet például a biztonság (rendőri brutalitás kezelése), környezetvédelem vagy az általános egészségbiztosítás témakörei. A Demokrata Párt programja leginkább a jelenlegi Republikánus programoknak az ellenkező pólusát tükrözi. Egyik fő programjuk az egészségügyi csomag (Health Care for All), amely kiszélesítené a jogosultak körét, azonban Csutak Zsolt hangsúlyozta, hogy ezek mögött az ígéretek mögött nincs meg a több trillió dollárra rúgó szövetségi pénzügyi forrás.
Amire talán a legtöbben kíváncsiak, az nem más mint, hogy vajon melyik jelöltnek van nagyobb esélye elnyerni az elkövetkező négy évre szóló legfőbb közjogi méltóság tisztségét az Egyesült Államokban. A jelenlegi felmérések szerint Joe Biden esélyesebbnek tűnik a következő elnöki ciklus elhódítására (52%-os támogatottság mellett), mint a jelenlegi elnök Donald Trump (48% támogatottsággal). Mindkét szakértő egyetértett abban, hogy Joe Biden viszonylag könnyen nyerheti meg a választást, amennyiben továbbra is hasonlóan csendes, botránymentes kampányt folytat, illetve Donald Trump sem változtat szokatlan, gyakran kihívó stílusán novemberig. Azonban Ward professzor hangsúlyozta, hogy a következő öt hónap még jelentős változásokat hozhat a választások kapcsán. Mindketten megjegyezték, hogy felettébb érdekes jelenségnek tartják, hogy a 77 éves Joe Biden előtt még nem igazán ismert olyan amerikai elnökjelölt, aki csupán egy ciklusra jelentkezett volna be a Fehér Házba.
A külpolitikát tekintve mindkét meghívott szakértő egyetértett abban, hogy az egyre erősödő Kína marad az első számú globális gazdasági és politikai kihívás az Egyesült Államok számára, illetve Trump elnök sajátosan nyers nem túl diplomatikus stílusa és néhány intézkedése sokat rontott Amerika megítélésén elsősorban európai szövetségesei körében.
Amennyiben szeretné meghallgatni a teljes beszélgetést és több részletet megtudni Egyesült Államokban jelenleg zajló elnökválasztási folyamat legfrissebb fejleményeiről, a teljes beszélgetés elérhető az Amerika Tanulmányok Kutatóintézet Facebook-oldalán.