Ugrás a tartalomhoz
  • MAGAZIN
  • BLOGTÉR
  • PODCAST
  • TV
  • GYŰJTEMÉNY
  • WEBSHOP
  • FOLYÓIRATOK
  • KIADÓ
Menü
  • MAGAZIN
  • BLOGTÉR
  • PODCAST
  • TV
  • GYŰJTEMÉNY
  • WEBSHOP
  • FOLYÓIRATOK
  • KIADÓ
  • MAGAZIN
  • BLOGTÉR
  • PODCAST
  • TV
  • GYŰJTEMÉNY
  • WEBSHOP
  • FOLYÓIRATOK
  • KIADÓ
Menü
  • MAGAZIN
  • BLOGTÉR
  • PODCAST
  • TV
  • GYŰJTEMÉNY
  • WEBSHOP
  • FOLYÓIRATOK
  • KIADÓ
Magazin: Műhely
Kovács Lilla
Kovács Lilla
főszerkesztő
  • 2024.11.28.
  • 2024.11.28.
Magazin / Műhely

Versenyképesség: versenyben marad-e Európa és Magyarország?

E címmel került sor idén az NKE Gazdasági és Versenyképesség Kutatóintézete (GVKI) és a Magyar Közgazdasági Társaság Pénzügyi Szakosztálya és Államháztartási Szakosztálya közös szervezésében az intézet éves konferenciájára a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozatához kapcsolódóan.

A konferencia Deli Gergely megnyitójával kezdődött. Az NKE rektora elmondta: 2020 előtt Európa a világ második legversenyképesebb térsége volt, mára azonban szakértők szerint elvesztettük ezt a pozíciónkat. Számos mutatónk ma rosszabb, mint 2019-ben volt, s a gazdasági növekedésünk jóval kisebb, mint a világgazdaság más területein. „Közös érdekünk kezelni az elmúlt évek nehéz gazdasági körülményeinek hatásait – mint a magas infláció, a megnövekedett államadósság, a magas energiaárak, a nemzetközi ellátási láncok fragmentálódása, vagy a globális versenytársakétól elmaradó termelékenység és gazdasági növekedés – és ismét felfelé ívelő pályára állítani az EU gazdaságát” – idézett az elnökségi programunkból Deli Gergely.

Mario Draghi korábbi olasz miniszterelnök, az Európai Központi Bank korábbi elnöke is megkongatta a vészharangot a szeptemberben bemutatott „Az európai versenyképesség jövője” című jelentésében, tette hozzá. A megoldásokat egyre égetőbb demográfiai kihívások közepette kell megtalálnunk. A fiskális erőforrásokra nehezedő fokozódó nyomás, illetve a közfinanszírozások fenntarthatóságának biztosítása miatt is elengedhetetlen a kiút felkutatása. „Idén a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat mottója: „Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában”. A tudománynak mindig, e polikrízises időszakban talán még fokozottabban feladata, hogy keresse a válaszokat korunk kihívásaira” – szögezte le Deli Gergely.

Fordítani, de hogyan?

A nyitóelőadást Suppan Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium makrogazdasági elemzésért felelős helyettes államtitkára tartotta. Helyzetkép a magyar gazdaságról című prezentációjában először röviden beszámolt a jelenlegi kihívásokról. Elhangzott: a bankszektori konszolidálására vonatkozó törekvéseknek számos akadálya van, miközben Európában alig van olyan pénzintézet, amely a tengerentúli nagybankokkal fel tudná venni a versenyt. Az energiaárak ugyancsak magasabbak itt – az orosz energiahordozóktól történt leválás és a zöld energia sajátosságai állnak ennek hátterében –, ez nagyon érzékenyen érinti a járműgyártást: német cégek sora telepíti át vállalatait az USA-ba. Mindezek mellett az öreg kontinensen a bürokrácia is nehezíti a gazdasági szereplők mindennapjait.  Miképpen tudunk fordítani ezen? – tette fel a kérdést az előadó.

Nehéz a helyzet, mert a német ipartól való függésünk visszahúzza a hazai folyamatokat is, de vannak arra mutató jelek, hogy a GDP harmadik negyedéves, technikai recessziót jelző adatai után pozitívba fordulhat a növekedés. A beruházásoknak ugyanakkor komoly akadálya a nagyon alacsony szintű megrendelésállomány és kapacitáskihasználtság. A külső kereslet ugyanakkor élénkül, nyugaton pozitív tartományba kerültek a reálbérek, mind több helyen nő a kiskereskedelmi forgalom. A hitelpenetráció alacsony szintje miatt ösztönözni kell a lakosságot és a vállalatokat is a hitelfelvételre. A reálbéremelkedés ugyan kiemelkedően magas itthon, de csak kismértékben csapódik le a fogyasztásban: a megtakarítás fontos, de a gazdaságpolitika csak akkor tud rá építeni, ha az nem készpénzben parkol, hanem  a gazdaság működését finanszírozni tudja. A tervezett bérnövekedések finanszírozásához a kkv-k hatékonyságának növekedésére van szükség; a kisebb cégek tőkeellátottsága alacsony, ebben segíteni szeretne a kormány – mondta Suppan Gergely, majd ismertette a kapcsolódó akcióterv elemeit. Kiemelte a digitalizációs csomag fontosságát. A külföldi webshopok letartolták a magyar piacot, lemaradtunk – tette hozzá.

Az ingatlanpiac helyzete kapcsán az új lakáshitel kihelyezések számának megugrásáról számolt be, érdemi felpattanás történt, fogalmazott. Most majd a kínálatnak kell felzárkóznia ehhez. A lakásépítésnek ráadásul multiplikatív hatása van a gazdaságra például az építőanyaggyártáson vagy a bútoriparon keresztül.

Jövőálló Európa

A folytatásban Versenystratégia Magyarországon és az Európai Unióban címmel kerekasztal-beszélgetés következett Szajlai Csaba gazdasági újságíró moderálásával, amelynek kiindulópontja a hónap elején az Európai Unió vezetői által az Európai Politikai Közösség találkozóját követő budapesti tanácskozásukon elfogadott új európai versenyképességi paktum volt. A dokumentum célja az Európai Unió jövőállóbbá tétele. A paktum kimondja: „döntő fontosságú, hogy sürgősen megszüntessük az innovációs és termelékenységi szakadékot mind globális versenytársainkkal szemben, mind pedig az Unión belül.”

Győri Enikő európai parlamenti képviselő a dokumentumhoz kapcsolódó, minden országot érintő konszenzus kapcsán úgy fogalmazott, hogy az egyetértésből is látszik: nagy a baj. A paktum ugyanakkor nemcsak a problémákat azonosítja, de megadja a továbblépés irányát és a feladatokat is. A versenyhátrány okaként egyfelől az egységes piacban rejlő lehetőségek elégtelen kihasználtságát, másrészt a túlszabályozottságot jelölik meg, egyszerűsítési forradalmat hirdetve.

Merre tart a világ?

Chikán Attila, a Budapesti Corvinus Egyetem professzor emeritusa szerint is nagy a baj, de nemcsak az Unióban. Régebben voltak konszenzusos célok és eszközök – liberális piacgazdaság, nemzetközi munkamegosztás –, most azonban „fogalmunk sincs, merre akar menni a világ” – fogalmazott. Eközben vörös fonálként követnek minket a környezeti problémák és a mesterséges intelligencia, mindkettő „történelemformáló erővel”. Az aláírt paktum progresszív lépés, de a megvalósulástól még messze vagyunk, vélte.

Pleschinger Gyula, a Magyar közgazdasági Társaság elnöke azt húzta alá, hogy foglalkoznunk kellene a hazai versenyképesség problémájával is, mert a nemzetközi rangsorokban egyre hátrébb kerülünk. Ennek hátterében a digitális elmaradottság és a humán tőkéhez kapcsolódó gondok állnak.

Hankiss László, a Gránit Bank vezérigazgató-helyettese szerint az EU az elmúlt időszakban nem koncentrált a versenyképességre, elpazarolta az erejét, ezért is üdvözlendő a most megkötött paktum. A nulladik lépés ez – jelezte.

Kincses Áron, a KSH elnöke szerint a magyar gazdaság fundamentumai – reálkeresetek, foglalkoztatottság – rendben vannak. Gondot szerte a kontinensen a demográfiai krízis jelenti, amely munkaerőhiányhoz vezet; Európa pedig folyamatosan veszít világgazdasági súlyából.

Termelékenység, a kulcsfogalom

Győri Enikő a tőkepiaci unió szükségességére mutatott rá, mert rengeteg pénz áramlik ki a tengerentúlra az ottani kedvezőbb kondíciók miatt. Chikán Attila arról szólt, hogy a 3 és 6 százalék közti növekedési előrejelzés semmitmondó, nehéz e keretek között irányt találniuk az üzleti szereplőknek. Alacsony a bizalom, ez pedig nem kedvez a befektetéseknek. A termelékenység is kulcsfogalom: az ellátási láncok alacsony hozzáadott értékű részein vagyunk, ezért a nyereséget mások aratják le.

Pleschinger Gyula szerint közepes növekedési csapdában vagyunk, miközben a GDP és a GNI közti különbség szakadékká nő. (GNI: bruttó nemzeti jövedelem – A GDP-vel ellentétben nem tartalmazza a hazánkban működő külföldi tőke által létrehozott tulajdonosi jövedelmeket és a külföldi munkavállalók magyarországi jövedelmeit, viszont szerepel benne a magyar befektetők és munkavállalók külföldön szerzett jövedelme, valamint az Európai Unióból kapott támogatások és fizetett adók egyenlegének összege – a Szerk.) Szemléletváltásra lenne szükség: a mennyiségi növekedésen alapuló felzárkózási politikát minőségivé kellene alakítani a versenyképesség javítása érdekében.  

Hankiss László úgy vélte, a digitalizáció és az innováció tudna nagyot dobni a versenyképességen. Biotechnika, kvantumszámítástechnika, anyagkutatások, ezekben van óriási lehetőség, ezek átalakítják az egész gazdaságot – sorolta. Kincses Áron a hatékonyság szerepére hívta fel a figyelmet, és kitörési pontként a külkereskedelmet és az FDI áramlásokat (külföldi közvetlentőke-befektetések – a Szerk.) nevezte meg.

Chikán Attila a humán tényező fejlesztésének (oktatás, egészségügy) fontosságát hangsúlyozta. „Azokban a rangsorokban vagyunk hátul, amelyek e tényezőhöz kapcsolódnak” – tette hozzá. A digitalizációba azért nem invesztálnak a kkv-k, mert félnek tőle, nem ismerik. Humántőke fejlesztés nélkül a pénzek felhasználása nem lesz hatékony – hívta fel a figyelmet.

A konferencián videóüzenetben jelentkezett be Szekeres Pál európai parlamenti képviselő, vívó olimpikon, majd a Foglalkoztatás – versenyképesség – demográfiai kihívások című kerekasztal-beszélgetésben Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára, Szalai Ákos, a Magyar Nemzeti Bank főosztályvezetője és Szalai Piroska munkaerőpiaci szakértő, az NKE ÁNTK GVKI elemzője cseréltek eszmét Pócza István újságíró moderálása mellett.   

Nyitókép: depositphotos.com

Témakörök: Európai Unió, konferencia, termelékenység, versenyképesség, világgazdaság
ÖT PERC EURÓPA BLOG

Majdnem kész a 2025-ös uniós költségvetés

Az új költségvetés biztosítja az unió versenyképességét növelő programok finanszírozását.

ÖT PERC EURÓPA BLOG

Éghajlati kockázatok és Európa

Súlyosbodni fognak a klímahatások az Európai Unió területén.

Ludovika Podcast

Konferencia Európáról

Hogyan látják a polgárok az unió jövőjét?

nke-cimer

LUDOVIKA.hu

KAPCSOLAT

1083 Budapest, Ludovika tér 2.
E-mail:
Kéziratokkal, könyv- és folyóirat-kiadással kapcsolatos ügyek: kiadvanyok@uni-nke.hu
Blogokkal és a magazinnal kapcsolatos ügyek: szerkesztoseg@uni-nke.hu

IMPRESSZUM

Ez a weboldal sütiket használ. Ha Ön ezzel egyetért, kérjük fogadja el az adatkezelési szabályzatunkat. Süti beállításokElfogad
Adatvédemi és süti beállítások

Adatvédelmi áttekintés

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT