Az afrikai Harmattan-szél idén sokkal erősebb lehet a megszokottnál és kiszáríthatja a kakaóföldeket, emiatt harmatgyenge termésre és méregdrága árakra van kilátás, jobb tehát mielőbb beszerezni a húsvéti csokinyuszikat – ezt lehetett olvasni idén már tél végétől. Vajon marad-e a trend, és érinti-e majd a csokimikulások időszakát is? A Ludovika Podcast legfrissebb adásában a kakaó árának alakulásáról és annak világgazdasági, illetve ránk, fogyasztókra gyakorolt hatásairól beszélgetünk.
Az adásból kiderül, miért olyan fontos alapanyag a kakaóbab, miért lehet ennyit hallani róla. Mi az oka annak, hogy a világ csokoládétermelése ennyire kardinális kérdéssé vált? Hiszen azt gondolhatnánk, hogy ez afféle úri huncutság, a fejlett világ afféle luxusterméke, és semmi nem történik akkor, ha kicsit megdrágul.
Ez azonban nincs így. A globális kakaókereslet évente 4,7 milliárd tonna, csokoládéból pedig az amerikaiak évente 9, a németek közel 6, a svájciak pedig 11 kilónyit fogyasztanak. Az áremelkedés nemcsak a nyugati fogyasztókat, hanem a teljes iparágat, s így a harmadik világbeli termelőket is érinti. Az afrikai kistermelők kiszolgáltatottak: a növekvő árakból fakadó bevételek nem náluk csapódnak le. A csokoládégyárakban is mind gyakoribban az elbocsátások. Eközben a cukor és a rizs világpiaci ára is emelkedik.
A háttérben rejlő fő ok pedig nem más, mint a klímaváltozás. A kakaótermelés idén a harmadával esett vissza a nem tipikus időjárási minták miatt. Melyek a leginkább érintett államok? Mi vár a termelőkre? Lehetnek- e nyertesei a trendeknek? S mely más tényezők hatnak még az árakra? A kakaóéhoz hasonló klíma kedvez a kávétermesztésnek is. E piacon mi a helyzet?
Minderről részletesen szó lesz a Ludovika Podcastban. Tartsanak velünk!