A Ludovika Podcastban a kollektív bűnösségről beszélgetünk egy közelgő konferencia kapcsán.
A második világháború után egy ideig úgy tűnt, talán végre győzedelmeskedik a demokratikus berendezkedés. De nem így történt: több közösség ellen is érvényesült a kollektív bűnösség elve – miközben éppen a bűnös nemzetek, etnikumok gondolatának leszámolása mellett tettek hitet a győztes hatalmak.
Négy és fél millió német és magyar származású lakos vált jogfosztottá. A szlovákiai magyarság tagjait Edvard Beneš csehszlovák elnök 1945-ös dekrétumai megfosztották állampolgárságuktól, ők ily módon elvesztették nyugdíjjogosultságukat, és más állami járulékokat, azokat pedig, akik állami alkalmazottak voltak, elbocsátották.
Milyen téves közvélekedés él e dekrétumokkal kapcsolatban? Hogyan állnak a kérdéshez a szomszédos, érintett államok? Melyik országgal példaértékű e téren az együttműködés? Mi volt a helyzet az itthoni németséggel kapcsolatban? És egyáltalán: miért fontos ezekkel az ügyekkel foglalkozni, miben áll a morális gesztusok ereje?
„Kollektív bűnösség Közép-Európában a II. világháború után és ma” címmel angol nyelvű konferenciát szervez a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Kisebbségpolitikai Kutatóműhelye, e rendezvényről beszélgetünk mai adásunkban Gyurcsík Ivánnal, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem regionális rektori tanácsadójával, a Kisebbségpolitikai Kutatóműhely vezetőjével.