A Patrióták Európáért pártcsalád elnöke, Jordan Bardella levélben fordult a konzervatív frakciókhoz annak érdekében, hogy az európai zöld megállapodás ideiglenes felfüggesztésében kérje támogatásukat.
Jordan Bardella, a francia Nemzeti Tömörülés és a 2024-ben megalakult Patrióták Európáért európai parlamenti pártszövetség elnöke az elmúlt napokban éles kritikával illette az európai zöld megállapodást, és a konzervatív pártcsaládokhoz fordult levélben annak ideiglenes felfüggesztése miatt. Ez az attitűd nem meglepő Bardella-tól, hiszen választási programjukban sem mutatták be elképzeléseiket az éghajlat-védelemről, ugyanakkor Franciaország új kormányában is hasonló hangok ütöttek fel januárban: Eric Lombard, Franciaország gazdasági minisztere bírálta és a zöld megállapodás egyes vállalatokat érintő szabályozásainak késleltetését kérvényezte, miszerint amíg a versenyképességet gátolják a különböző „zöld” tevékenységek, addig nincs helye az európai politikában hasonló tevékenységnek.
Bardella a támogatást mind az Európai Konzervatívok és Reformistáktól (ECR), mind a Szuverén Nemzetek Európája (ESN) frakciótól és az Európai Néppárttól (EPP) is várja. Az ECR-tól hamar megérkezett a pozitív, támogató válasz, utóbbi tekintetében viszont Peter Liese, a frakció környezetvédelmi és éghajlati kérdésekkel foglalkozó szóvivője egyértelmű elutasítással reagált. Ez a kijelentés érdekesnek található abból a szempontból, hogy január elején az EPP berlini csúcstalálkozójának egyik meghatározó témáját adta a 2019 előtti zöldpolitikához való közelítés. Ugyanakkor a találkozón nem a teljes visszatérésről vitatkoztak, hanem egyes mechanizmusok késleltetett hatályba lépéséről, úgymint az ún. karbonvám (CBAM), a megújuló energiaforrások használatához kapcsolódó 2040-re kitűzött célok vagy a vállalatok jelentéstételi kötelezettségei. Mindennek hátterében a Patriótákhoz hasonló gondolatok húzódnak meg: ezek a cselekvések csorbítják Európa versenyképességét. Mindennek tetejébe az Európai Bizottság által január végén meghirdetett Versenyképességi Iránytű is részben a deregulációt szorgalmazza a szakpolitikában.
A Patrióták célja tehát egy európai parlamenti vita életre hívása az európai zöld megállapodás felfüggesztéséről, amelyet követően egy szavazásban döntenének ennek létjogosultságáról. Amennyiben a felkeresett pártcsalád tagjainak mindegyike támogatná a kezdeményezést, az Európai Parlament többségi álláspontja az elmúlt politikai ciklus egyik legjelentősebb tevékenységét kérdőjelezné meg. Az utóbbi egy év fősodratú társadalmi és politikai hangjait azonban mégis alátámasztaná ez a döntés, habár ez az állásfoglalás egyelőre nem lenne jogerős.
Kép: 20minutes.fr