Az Európai Unió Tanácsa 2024 május elején egyhangúlag elfogadta a Nyugat-Balkánnak szóló Reform- és Növekedési Eszköz létrehozását, amely új pénzügyi és gazdasági támogatási formaként működik az elkövetkezendő években.
A Bizottság által javasolt és az Európai Parlament által módosított szöveg szerint a Reform és Növekedési Eszköz keretében nyújtott támogatás előfeltétele, hogy „a kedvezményezettek javítsák, támogassák és tiszteletben tartsák” többek között a hatékony demokratikus mechanizmusokat, beleértve a működő többpárti parlamenti rendszert, a szabad és sokszínű média védelmét, erősítsék a dezinformáció elleni küzdelmet, valamint a jogállamiságot.
Az Európai Parlament további előfeltétele, hogy igazodjanak az Unió közös kül- és biztonságpolitikájához, beleértve az EU különböző országokkal szembeni korlátozó intézkedéseinek az elfogadását. Ahhoz, hogy az eszköz keretein belül valamely tagjelölt ország pénzügyi támogatásban részesülhessen, kidolgozott reformprogramot kell benyújtania a Bizottság részére.
A Bizottság javaslata szerint a reformmenetrendeknek tükrözniük kell a legutóbbi bővítési csomagban és a Nyugat-Balkánra vonatkozó gazdasági és beruházási tervben foglalt értékeléseket.
A 2024–2027-es időszakra közel 2 milliárd euró vissza nem térítendő és 4 milliárd euró kedvezményes hitelt biztosít a piaci harmonizáció, intézményi és közigazgatási reformok valamint az antikorrupciós intézkedések megerősítéséhez. Fontos kitétel, hogy a Bizottság vizsgálja az előfeltételek teljesítését, aminek elmaradása esetében visszatarthat pénzügyi kifizetéseket, ezáltal ösztönözve a reformok végrehajtására.
A tavaly novemberben előterjesztett javaslat elősegítheti nemcsak az EU belső piacához való igazodást, hanem az uniós vállalkozások jobb befektetési feltételeinek megteremtését a dél-kelet európai régióban. A formális elfogadás előtt a hat tagjelölt ország összeült, hogy megvitassák az eszköz keretein belül finanszírozandó kulcsprojekteket: többek között az energiainfrastruktúra, a közlekedési folyosók (autópályák és vasút) vagy akár a digitális közigazgatási fejlesztések. Ezek mind hozzájárulhatnak az országok közötti kapcsolatok javításához (mind fizikailag és politikailag), ami kulcsfontosságú a jövőbeni csatlakozáshoz. Bár az intézményi ciklusváltás új európai vezetőséget hoz, a Nyugat-Balkán integrációja továbbra is kiemelt kulcsfontossággal bír, mind a soron következő magyar elnökség, mind pedig az intézmények számára. Így minden eurónyi befektetés a régióba végső soron befektetés saját biztonságunkba és gazdasági növekedésünkbe, amely kulcsfontosságú az európai versenyképesség visszaszerzéséhez.
Nyitókép forrása: europeanwesternbalkans.com