Több mint nettó 66 milliárd euró uniós támogatás Romániának
Talán soha nem volt ennyi beruházás Romániában, mint amennyi az elmúlt esztendőkben történt. A „brüsszeli pénzből” esélyt kapott az ország olyan fejlesztésekre, amelyekre a hazai költségvetésből soha nem tellett volna. Az EU-s támogatások – kisebb-nagyobb mértékben – minden állampolgár életén javítottak.
Az adatok így néznek ki: minden Románia által befizetett 1 euró után 3 eurót kaptunk vissza. Konkrétan a csatlakozástól mostanáig Románia több mint 95 milliárd eurót kapott, és 30 milliárd euróval járult hozzá az európai blokk költségvetéséhez. Így a nettó pénzügyi egyenleg 65 milliárd eurós többletet mutat nekünk.
Ezeknek a forrásoknak köszönhetően 2020-ban egyetlen év alatt sikerült átlépnünk az európai pénzekből befektetett több mint 6 milliárd eurós küszöböt, tavaly pedig elértük a 16,32 milliárd eurós rekordszintet. Románia EU-csatlakozása az egységes piacba való integrációt is jelentette. Ez az áruk, az emberek, a szolgáltatások és a tőke szabad mozgását jelenti.
Azt látjuk, hogy a csatlakozás óta a külföldi befektetések megduplázódtak: 42 milliárdról (2007) megközelítőleg 108 milliárd euróra (2022). Az, hogy Románia vonzóvá vált az európai cégek számára, nemcsak beruházásokat jelentett, hanem a korábban elhanyagolt területek fejlesztését is.
Az állampolgárok számára ez magasabb fizetéseket is jelentett. Az elmúlt 17 évben húszszorosára emelték a minimálbért.
Néhány fontosabb, konkrét példa arra, hogy mit hozott számunkra az EU-s tagság:
- Iskolák és óvodák százai épültek vagy korszerűsítettük őket európai forrásokból
- Több mint 1300 km utat építettünk vagy korszerűsítettünk
- A 2014–2020 közötti időszakhoz kapcsolódó európai alapokon keresztül Romániában több mint 95 ezer cég részesült fejlesztési, automatizálási, energiahatékonyság-növelő, munkavállalói képzési támogatásokban
- Hat repülőteret korszerűsítettek és bővítettek európai forrásokból: Marosvásárhely, Iași, Kolozsvár, Suceava, Nagyszeben, Nagyvárad, Nagybánya reptereit
- A Nagy Infrastruktúra Operatív Programon keresztül 30 millió eurós finanszírozással megnyílt az új tiszai híd Ukrajnába, amely legnagyobb befektetés Máramaros megyében 1990 óta
- A víz- és szennyvíz infrastruktúra fejlesztése – több ezer kilométeres hálózat, amely emberek millióinak hozott könnyebb életet
- A földgázhálózat kiterjesztése
- Fel tudtunk újítani számunkra nagyon fontos műemlékeket, például a Kolozsvári Szent Mihály templomot, a Farkas utcai templomot, a Gyalui kastélyt, a nagykárolyi Károlyi kastélyt, Szatmárnémeti főterét, a Válaszúti Bánffy kastélyt, a Nagyváradi várat és a város számos Art Nouveau épületét, a Paszmosi Teleki kastélyt stb.
- Minden megyeszékhelyen új sürgősségi kórház épült vagy a létező kórházat felújították és új felszereléseket kapott
- Számos kórházat felújítottak és korszerűsítettek
- Környezetbarát autóbuszokat vásároltak minden megyeszékhelyen és számos városban.
Ezek mind megvalósult beruházások, amelyekhez lassan hozzá lehet adni azokat is, amelyek a 2021–2027 periódus pénzügyi forrásaiból valósulnak majd meg.
Fotó: Shutterstock/Ugis Riba