Mesterséges intelligencia a kutatásban, a gyorsított eredmények új korszaka
A generatív mesterséges intelligencia kutatásban történő felelősségteljes felhasználására vonatkozó iránymutatásokat dolgozott ki az Európai Bizottság az Európai Kutatási Térséggel együttműködve.
A generatív mesterséges intelligencia (MI, angolul AI) forradalmasíthatja a kutatást és az innovációt, de ez a folyamat nem mentes a kihívásoktól és felelősség kérdésköreinek meghatározásától. A 2024. március 20-án közzétett élő iránymutatások már meglévő keretrendszereken alapulnak, mint a kutatás integritásának európai magatartási kódexe és a megbízható mesterséges intelligencia iránymutatásai.
A generatív MI képes szövegek, képek és kódok gyors és hatékony előállítására, ami óriási előnyt jelent a kutatási folyamatokban. A technológia lehetővé teszi a kutatók számára, hogy időt takarítsanak meg, és új ötletekkel, megoldásokkal szolgáljanak. Az Európai Bizottság és az Európai Kutatási Térség országai által kidolgoztak iránymutatások a kutatói közösség támogatását célozzák a generatív MI felelősségteljes használatában. Az MI növekvő szerepe a tudományban különböző területekre terjed ki, katalizátorként működik a tudományos áttörésekben és kulcsfontosságú eszköz a tudományos folyamatokban. Ez a gyorsított eredmények új korszakát hirdeti; tudományos határokat feszeget és a korábbi eszközök által elérhetetlen eredményeket produkál. Ez a gyorsulás segíthet megbirkózni az olyan sürgető társadalmi kihívásokkal, mint az éghajlatváltozás, az egészségügy, valamint a zöld és digitális átállás. Azonban a gyorsaság és kényelem mellett a kutatóknak tudatában kell lenniük a technológia korlátainak is. Ilyen korlátok például az esetleges plágium veszélye, érzékeny információk véletlen felfedése vagy a modellekben rejlő torzítások, amelyek befolyásolhatják a kutatások eredményeinek objektivitását. Éppen ezért az iránymutatások célja a tudományos integritás és a bizalom megőrzése a gyors technológiai fejlődés közepette.
Az EU egyértelmű útmutatást tervez nyújtani arról, hogyan integrálható a generatív MI (mint például a ChatGPT) felelősségteljes módon a kutatási folyamatokba, miközben maximalizáljuk annak előnyeit és minimalizáljuk a lehetséges kockázatokat. Az iránymutatások kiemelik a kutatási integritás alapelveit, amelyekre építkezve a kutatóknak, kutatóintézményeknek és finanszírozó szervezeteknek átláthatóan, etikusan kell eljárniuk, hiszen a generatív MI nagy hatalommal, ezáltal használata nagy felelősséggel is jár. A kutatókra hárul az a felelősség, hogy átlátható módon használják ezt a technológiát, miközben tiszteletben tartják a magánéletet, a titoktartást és a szellemi tulajdonjogokat. Emellett kritikus megközelítést kell alkalmazniuk, folyamatosan fejlesztve digitális műveltségüket, hogy felelősségteljesen navigáljanak a generatív MI adta lehetőségek és kihívások között. A kutatóintézmények szerepe kulcsfontosságú a felelős használat irányításában és a technológia fejlődésének figyelemmel kísérésében. Az európai iránymutatások mellett fontos, hogy ezek az intézmények saját direktívákat alakítsák ki, és saját generatív MI-eszközöket telepítsenek az adatvédelem és a titoktartás érdekében.
Az iránymutatások végül is egy élő dokumentumot képeznek, amelyeket a technológia és a társadalmi normák fejlődésével rendszeresen frissíteni kell. A tudományos közösség tagjai számára nyitva áll a lehetőség, hogy visszajelzést adjanak, biztosítva, hogy az iránymutatások relevánsak és naprakészek maradjanak.
Az EU új mesterségesintelligencia-rendelete külön szabályokat vezet be a nagy generatív MI számára mint általános célú MI-modellekre, amelyek az átláthatóságot és a felelősségvállalást hivatottak biztosítani. Ezen felül 2024 januárjában egy MI innovációs csomag is indult, amely pénzügyi támogatást és képzési lehetőségeket kínál a generatív MI-szakembereknek.
Az új AI Office a tervek szerint kulcsszerepet fog játszani az AI Act végrehajtásában, beleértve az általános célú mesterségesintelligencia-modellekre vonatkozó szabályokat is. A rendelet a mesterséges intelligencia rendszereit négy fő kategóriába sorolja, attól függően, hogy milyen potenciális kockázatot jelentenek a társadalomra. A magas kockázatúnak tekintett rendszerekre szigorú szabályok vonatkoznak majd, amelyeket az EU piacára lépésük előtt kell alkalmazni. Amennyiben májusban sikerül kihirdetni a jogszabályt, 2024 novemberében az abban meghatározott tiltott gyakorlatokra vonatkozó rendelkezések életbe lépnek. Az általános célú mesterségesintelligencia-szabályok a hatálybalépést követően egy évvel, 2025 májusában, a nagy kockázatú rendszerekre vonatkozó kötelezettségek pedig három év múlva lépnek életbe. A tagállamoknak 12 hónap áll rendelkezésükre nemzeti szabályozóik felállítására, és felelős hatósági feladatok kijelölésére.
Az Európai Bizottságon belül létrehozott AI Office-nak a mesterséges intelligencia politika uniós szintű központi koordinációs testületévé kell válnia, hogy előmozdítsa a mesterséges intelligencia irányításával kapcsolatos uniós megközelítést és hozzájáruljon az EU az MI terén folytatott nemzetközi tevékenységeihez. Általánosságban elmondható, hogy az AI Office-nak tudást és megértést kell építenie a mesterséges intelligenciáról, valamint elő kell segítenie a mesterséges intelligencia biztonságos fejlődését. Az AI Office létrehozásáról szóló határozat 2024. február 21-én lépett hatályba, jelenleg keresik azokat a szenior technológiai szakértőket, akikkel megkezdhetik a Hivatal működését, foglalkoztatásukat 2024 augusztusától tervezik. Az AI Act az EU Hivatalos Lapjában történő kihirdetést követő huszadik napon lép hatályba, a tagállamok által teljeskörűen alkalmazandóvá 24 hónap múlva válik, azonban egyes esetekben (mint például a tiltott gyakorlatokra vonatkozó rendelkezések) hamarabb kell alkalmazni.
Mivel az AI Office a rendelet végrehajtásának egyik kulcseleme, az augusztusi munkakezdés két dologra enged következtetni. Az egyik, hogy nem fogják kihirdetni nyárig a rendeletet, ez azonban aligha történhet meg, hiszen az Európai Parlament plenáris ülésén 2024. március 13-án 523 támogató szavazattal, 46 ellenszavazattal és 49 tartózkodás mellett elfogadták a képviselők (jelenleg a helyesbítési eljárás zajlik), a belga EU elnökség vélhetően lezárja a folyamatot és májusig kihirdetik az AI Act-et. A másik lehetőség, hogy a kihirdetést követő huszadik napon hatályba lépő rendelettel kapcsolatos végrehajtási feladatokat az AI Office munkavállalói egy kiforratlan környezetben igyekeznek megkezdeni.
A generatív mesterséges intelligencia nagy lehetőségeket rejt a kutatás és az innováció területén, de fontos, hogy felelősségteljesen használjuk ezt a technológiát. A kutatóknak és a szervezeteknek egyaránt figyelembe kell venniük az iránymutatásokat és a rendelet előírásait, hogy maximalizálják a generatív MI előnyeit, miközben minimalizálják a lehetséges kockázatokat és etikai aggályokat.
Kép forrása: EC