A Koszovói Központi Bank január 17-i bejelentése, mely szerint február 1-jétől a készpénzes és a fizetési tranzakciók egyetlen pénzneme az euró lesz, felborzolta a szerb közvéleményt. Döntésüket Koszovó alkotmányának 11. §-ára hivatkozva hozták meg, amely előírja, hogy egységes valutát kell alkalmazni.
A Koszovói Központi Bank (KKB) rendelete kimondja, hogy az euróbankjegyek és -érmék, valamint más valuták importja és exportja Koszovóba kizárólag a KKB-n keresztül történhet. Eddig a dinár a Szerb Nemzeti Bankon keresztül a „Henderson” pénzszállító cég által került a leposavići – észak-koszovói, szerb többségű település – páncélterembe.
„A valutaváltás csak a KKB által engedélyezett szolgáltatókon keresztül végezhető” – olvasható az utasításban. A dinár továbbra is bankszámlán tartható vagy euróra váltható, viszont februártól Koszovó területén fizetőeszközként már nem lesz használható. Emiatt az Észak-Koszovó területén működő NLB bank ügyfelei múlt év decemberében értesítést kaptak arról, hogy számlájukon lévő pénzösszegeket a szerbiai Raškan található pénzintézetbe utalják át. Azok, akik a Pristina melletti Gračanicában lévő bankban rendelkeztek folyószámlával, értesítést kaptak, hogy 2024. január 31-től számlájuk Kuršumlijaba kerül, a szolgáltatási szerződések, számla- és fizetési kártyaszámok változatlanok maradnak.
A szerb valuta betiltását többek között azzal indokolták, hogy így kívánják csökkenteni a pénzhamisítás, az adócsalás és az illegális tranzakciók okozta negatív következményeket. Becslések szerint a szerb dinár Koszovó területén való használata több millió dolláros kárt okozott a költségvetésében, mivel a szerb valután keresztül történő értékesítést nem jelentik be a koszovói adóhatóságnak. Példaként felhozták az észak-koszovói, szerbek lakta településeket, ahol az 1998–1999-es koszovói háborút és Koszovó 2008-as egyoldalúan kikiáltott függetlensége után is a dinár maradt a fő fizetőeszköz. Koszovó északi részén élő nagyszámú polgár sorsa a szerb valutától függ, ugyanis a fizetéseket és nyugdíjakat, a szociális jellegű juttatásokat dinárban kapják. A szerb valutát a térségben széles körben használják élelmiszerboltokban, kávézókban, ruhaboltokban, gyógyszertárakban és más kereskedelmi egységekben. Az árakat dinárban tüntetik fel, ahogyan a nyugták is. Itt szükséges megemlíteni, hogy a szerb vállalkozásokon túl az északon működő albán cégeknél is van lehetőség szerb valutával való fizetésre. Egy ilyen döntés végrehajtásához több időre van szükség. Ez a döntés félreérthetetlen jele a koszovói türelmetlenségnek a szerb hajthatatlansággal szemben, miközben a Belgrád és Pristina közötti párbeszéd stagnál. Albin Kurti koszovói miniszterelnök közben már a következő évi választásokra is készül, amely csak tovább fokozza az EU és USA félelmeit, hogy a Nyugat-Balkánon ismét erőteljes konfliktusokra lehet majd számítani.
Az EU, az USA és a Kvinta-országok képviselői is arra kérték a koszovói hatóságokat, hogy halasszák el a szerb dinár Koszovó területén történő használatát tiltó határozat végrehajtását. Peter Stano, az EU kül- és biztonságpolitikáért felelős szóvivője kijelentette, hogy a szabályozás aggodalmakat vet fel azzal kapcsolatban, hogy milyen hatással lesz a szerb többségű közösségre, különös tekintettel az iskolákra és a kórházakra, amelyekre jelenleg semmilyen alternatív eljárás nem tűnik életképesnek.
Január 26-án a Kvinta-országok képviselői találkoztak Koszovó miniszterelnökével, Albin Kurtival, hogy megvitassák dinár Koszovó területén való megszüntetését. Kurti arra kérte a Kvinta nagyköveteit, hogy tartsák tiszteletben a KKB mint független intézmény döntését.
Az ügy kapcsán megszólalt Christopher Hill, az Egyesült Államok szerbiai nagykövete. Kijelentette, hogy a Belgrád és Pristina közötti párbeszéd ezen szakaszában kerülni kell az ilyen egyoldalú cselekedeteket. Véleménye szerint a legfontosabb a szerb önkormányzatok közösségének létrehozása és az, hogy Koszovó csatlakozhasson a nemzetközi intézményekhez. „Kerülnünk kell azokat a témákat, amelyek nem a közös érdekeket szolgálják”- mondta.
Közben Geoffrey Hovenier, az USA pristinai nagykövete a Koszovói Központi Bank kormányzójával, Ahmet Ismailjivel folytatott megbeszélésen megismételte az Egyesült Államok felszólítását, hogy halasszák el a rendelet végrehajtását és hagyjanak elegendő időt a hatékonyabb átálláshoz.
A német kormány is felszólította Koszovót, hogy halassza el az euró bevezetését az északi területeken mindaddig, amíg nem születik fenntartható megoldás. Christiane Hoffmann, a szövetségi kormány szóvivőjének helyettese kiemelte, hogy egy ilyen döntéssel kapcsolatosan átlátható és alapos előkészületekre van szükség, valamint egy mindent átfogó tájékoztatásra. Rámutatott, hogy ebbe a folyamatba az európai és nemzetközi partnereket is időben be kell kapcsolni. Továbbá Koszovó mellett Szerbiát is arra szólította fel, hogy tegyenek további lépéseket a kapcsolatok rendezése érdekében.
„Itt a koszovói és szerbiai polgárok közös, békés jövője a tét. Mindkét ország szeretne csatlakozni az Európai Unióhoz és a német kormánynak is érdeke, hogy ez megtörténjen” – húzta alá Hoffmann.