2027-től bárki egy mozdulattal kicserélheti okostelefonja akkumulátorát az EU-ban?
Ha az okostelefonok élettartamára gondolunk, elsősorban az jut eszünkbe, hogy ha nem éri semmilyen káros fizikai hatás, gyenge pontja az akkumulátora. A Fenntartható Fejlődési Célokkal (SDG 2030) összhangban elérkezett az idő, hogy az Európai Unió újragondolja szabályozását az energiahordozó eszközeire vonatkozóan, többek között kötelezővé téve az okostelefonok akkumulátorainak cserélhetőségét. Vajon hogyan reagálnak erre a gyártók? Új termékek készülnek majd kifejezetten az európai piacra vagy érvényesül a Brüsszel-hatás és átalakul a világtermelés? Az EU akkumulátor-szabályozása 2023. július 10-én elhárította a jogalkotási út utolsó akadályát, amikor a tagállamok megszavazták az új szabályok elfogadását, amelyek célja az EU-ban gyártott akkumulátorok fenntarthatóbbá és versenyképesebbé tétele.
Az Európai Bizottság tavaly készült tanulmánya szerint az uniós polgárok 77 százaléka szívesebben javítaná készülékeit, mintsem cserélné. Emellett 79 százalékuk úgy gondolja, hogy a gyártóknak egyszerűbbé kellene tenniük a digitális eszközeik javítását, jobb hozzáférést biztosítva az egyes alkatrészekhez. Az akkumulátorok cserélhetőségének számos előnye van az egyén és a környezeti hatások szintjén is. Elsősorban az eszközök hosszabb élettartama csökkenti a végfelhasználók költségeit, hiszen nem szükséges átlagosan két évente új készüléket vásárolni. Utóbbi tekintetében felmerülhet, hogy a készülékek egységára növekedni fog, azonban a fogyasztás technológiai szükségessége visszaszorul, a túlfogyasztás főként a legújabb trendek követése iránti vágy miatt maradhat fent. A környezeti tudatosság szintjén érzékelhetővé válhat a fenntarthatóság kérdése, hiszen az új szabályozás elősegíti a hosszabb élettartamú és könnyebben újrahasznosítható akkumulátorok gyártását, amely az elektronikus hulladékok mértékét csökkenti. Ezzel egyidőben serkenti az új akkumulátorok és készülékek kifejlesztésének igényét, amely ösztönzi a társadalmilag hasznos innovációt. Újrahasznosítás révén az új alapanyagok előállításának költségei is csökkenthetők, amely nem csak a gazdasági hatékonyságot növeli, de a kritikus nyersanyagok európai importjától való stratégiai függőséget is csökkenti. A gyártóknak és forgalmazóknak azonban gazdasági érdekében áll a fogyasztás serkentése, ezért elsődlegesen nem céljuk, hogy eszközeik fenntarthatóak legyenek, azonban a tény, hogy a fogyasztás visszaesőben van, új nézőpontra sarkallhatja a tech cégeket is.
Természetesen a telefonok akkumulátorainak cseréje eddig is megoldható volt, azonban ez túl magas áron történt vagy a garancia elvesztésével járt. Éppen ezért, az EU az új szabályokkal megakadályozná, hogy a gyártók megnehezítsék a fogyasztók számára eszközeik akkumulátorának biztonságos és olcsó cseréjét, emellett megkönnyítené a használt akkumulátorhulladék feldolgozását, amely előrelépést jelent a körkörös gazdaság irányába. Utóbbi cél elérésére az Egyesült Államokban is figyelmet fordítanak, hiszen 2023 augusztusában a Fehér Ház képviselői látogatást tettek az Amerikai Energiahordozó Technológiai Társaságnál (American Battery Technology Company) a körforgásos gazdaság fejlesztése lehetőségeinek megvitatására. A Deloitte szakértőinek 2022-ben végzett Digital Consumer Trends jelentését olvasva egyértelmű, hogy a készülékek árán kívül a vásárlók leginkább a hosszabb akkumulátor-üzemidővel rendelkező okostelefonok iránt érdeklődnek.
A készülékcsere elsődlegesen az akkumulátorok élettartama miatt válik szükségessé, de egyes gyártóknál felmerül a szoftverfrissítések által okozott teljesítménycsökkenés, majd ezeket követik a fizikai sérülések és a gyártási hibák. Végezetül az energiaigényesebb új funkciók használata és a modernebb technológia iránti felhasználói vágy készteti a fogyasztókat az új eszközök beszerzésére.
A szabályozás célja, hogy 2027-re a végfelhasználók képesek legyenek a szabályozó által érintett eszközeik, az elektromos járművek, a mobilkészülékekben található hordozható és az ipari akkumulátorok eltávolítására és cseréjére. Az előírások kimondják, hogy az akkumulátor cseréje nem igényel speciális szerszámot, hőt vagy oldószert a szétszereléshez, ahogyan ezzel jelenleg házilag is sokan próbálkoznak.
A 2027-ben életbe lépő szabályozás értelmében a fogyasztóknak képesnek kell lenniük az olyan eszközökben használt hordozható akkumulátorok „könnyű eltávolítására és cseréjére”, mint az okostelefonok, táblagépek és fényképezőgépek. Továbbá minden 2 kWh feletti elektromos járműnek és újratölthető ipari akkumulátornak rendelkeznie kell kötelező szénlábnyom-nyilatkozattal, címkével és digitális útlevéllel. A Parlament új célokat fogadott el a hulladékgyűjtésre és a régi akkumulátorokból származó anyagok hasznosítására vonatkozóan. 2031-ig a hulladék 61 százalékát kell összegyűjteni, az anyagok 95 százalékát pedig hasznosítani kell a régi hordozható akkumulátorokból.
További előrelépés, hogy az Európai Bizottság a szabályok elfogadását követően, 2023 júniusában új javaslatot nyújtott be a hatályos uniós energiacímkézési rendelet megreformálására annak érdekében, hogy a fogyasztók tájékozottabb és fenntarthatóbb döntéseket hozhassanak mobiltelefonok, vezeték nélküli telefonok és táblagépek vásárlásakor.
Kép forrása: Flickr