Májusban arról írtunk, hogy a kutyáknak milyen szerepe lehet a bíróságokon, most pedig azt mutatjuk be, hogy a virtuális valóság hogyan segítheti a tárgyalásokat.
Skóciában a virtuális valóság nyújtotta lehetőségeket szeretnék alkalmazni annak segítésére, hogy a bűncselekmény áldozatai felkészüljenek a bíróság előtti tanúvallomásra. Az Immersonal, egy belfasti technológiai cég fejlesztette ki azt a szoftvert, amelyet a következő évben 52 skót bíróságon vezetnek be. Továbbá bevezetik Hágában, az ENSZ Nemzetközi Büntetőbíróságán is egy pilot program keretében.
A technológia azt teszi lehetővé az áldozatok számára, hogy egy virtuális világban interakcióba lépjenek a jogi folyamat kulcsfontosságú szereplőivel. A technológiai cég szerint a fő cél az volt, hogy a bírósági élmény kevésbé legyen traumatikus azáltal, hogy az áldozatoknak több információt nyújt a várható eseményekről. Egy fejhallgató segítségével a felhasználók képesek navigálni a virtuális bíróságon, és rákattintani olyan személyekre, mint a bírósági tisztviselő, aki elmagyarázza az ő szerepüket a folyamatban.
Észak-Írországban ugyan a virtuális valóság programot még nem vezették be, azonban a nemzeti áldozatsegítő szervezet weboldalán elérhető egy olyan lehetőség az áldozatok számára, ahol a tárgyalótermet 360 fokos nézetben lehet körüljárni.
Az áldozatok mellett azonban a bíróság többi szereplőinek is segíthet a virtuális valóság.
Az Ottawai Egyetem jogi kara az első programok közé tartozik, ahol a virtuális valóságban tartanak jogi vitaórákat. A jogi vita olyan bírósági meghallgatást szimulál, amelyben a hallgatók perújításra tett érveket vitatnak meg. El kell készíteniük egy jogi kutatást, írniuk kell rövid tájékoztatókat és szóbeli érvelést kell tartaniuk egy bírói bizottság előtt. Habár ezeket a szimulációkat általában olyan tantermekben tartják, amelyek bíróság tárgyalótermeit utánozzák, a COVID-19 járvány alatt minden személyes tárgyalást leállítottak, ezért az egyetem más lehetőségek után nézett a vitaórák megtartására. Úgy döntöttek, hogy bevezetik a virtuális valóságot a tananyagukba, azonban sikeressége okán végül a pandémiás helyzet után is megmaradt ez a gyakorlat.
A dél-ausztráliai egyetem egyik, 2021-ben megjelent tanulmányában a kutatók az esküdtek közötti eltéréseket mérték úgy, hogy egy részük egy bűntény helyszínét fotók sokaságának segítségével ismerte meg, míg egy másik részük ugyanezen bűntény helyszínét a virtuális valóságban járhatta be. Két, 15 résztvevőből álló csoportot arra kértek, hogy hozzanak ítéletet egy halálos közúti baleset bűncselekményi szituációjában. Azok a résztvevők, akik a virtuális valóságban járták körül a helyszínt, nemcsak jelentősen pontosabban emlékeztek a bizonyítékok helyes elhelyezkedésére, hanem szinte egyhangú döntésre jutottak, míg a másik csoport tagjai teljesen megosztottak voltak a döntésükben. Összességében azon résztvevők, akik csak fényképeket láttak a helyszínről, jelentősen enyhébb büntetést szabtak ki az elkövetőre.
Bár elsőre azt gondolhatjuk, hogy a virtuális valóság ilyen szintű alkalmazása nagyon drága, azonban az esküdtszék bűntényhelyszíni látogatásával összehasonlítva ez még egy olcsóbb megoldás is lehet akár.
Ha felkeltette az érdeklődését ennek a technológiának az alkalmazása, az alábbi videóban abba pillanthat bele, hogy a tanúvallomás előtt álló áldozatok hogyan ismerhetik meg a tárgyalótermet a virtuális valóság segítségével, míg ebben a videóban az esküdtszék számára elérhető szimulációba tekinthetnek bele.
Kép: pixabay.com