Ugrás a tartalomhoz
  • MAGAZIN
  • BLOGTÉR
  • PODCAST
  • TV
  • GYŰJTEMÉNY
  • WEBSHOP
  • FOLYÓIRATOK
  • KIADÓ
Menü
  • MAGAZIN
  • BLOGTÉR
  • PODCAST
  • TV
  • GYŰJTEMÉNY
  • WEBSHOP
  • FOLYÓIRATOK
  • KIADÓ
  • MAGAZIN
  • BLOGTÉR
  • PODCAST
  • TV
  • GYŰJTEMÉNY
  • WEBSHOP
  • FOLYÓIRATOK
  • KIADÓ
Menü
  • MAGAZIN
  • BLOGTÉR
  • PODCAST
  • TV
  • GYŰJTEMÉNY
  • WEBSHOP
  • FOLYÓIRATOK
  • KIADÓ
Petruska Ferenc

Húszmillió tonna szén-dioxid

Az Izrael–Hamász-háború váratlan mértékű hatással van a környezetre.

Petruska Ferenc 2024.03.11.
Tóth Bettina

A kibocsátás csökken, de még mindig messze a cél

Megvalósulhat a 2050-re kitűzött klímasemlegesség?

Tóth Bettina 2023.10.27.
Máthé Réka Zsuzsánna

És még miért fontos nekünk a klímavédelem?

Úton a klímasemlegesség felé.

Máthé Réka Zsuzsánna 2021.11.05.
Navracsics Tibor

Ki kezeli az elszabadult energiaárakat?

Egyelőre nemzeti hatáskör.

Navracsics Tibor 2021.10.21.
Kalas Vivien

Elég zöld-e az atomenergia?

Újabb nézeteltérés a tagállamok között.

Kalas Vivien 2021.10.20.
LUDECON BLOG
Feierabend Izabella
Feierabend Izabella
vendégkutató, NKE Gazdaság és Versenyképesség Kutatóintézet
  • 2021.05.19.
  • 2021.05.19.

„Zöld Taxonómia” – A zöld finanszírozás perspektívái (1. rész)

A fenntartható fejlődés elérése, valamint a karbonsemlegességi célok megvalósításának irányába történő elmozdulás a közpolitikai célok homlokterébe került az elmúlt időszakban. Azt elismerve, hogy kevésbé költséges, kisebb léptékű technológiai és technikai változtatásokkal is már jelentős környezeti teljesítménybeli változást lehet elérni, azt is hangsúlyoznunk kell, hogy a leginkább szennyező szektorokban technológiaváltáson (adott esetben szerkezetváltáson) alapuló változásokat kell elérni ahhoz, hogy radikálisan csökkenteni lehessen az üvegházhatásúgáz-kibocsátást. Ehhez azonban jelentős finanszírozási forrásokra van szükség, hiszen hosszú távú, lassan megtérülő beruházásokról van szó. Ilyen módon szükséges és elengedhetetlen, hogy a zöld finanszírozás kérdéseiről beszéljünk, amennyiben klímasemlegességi célokat tűzünk ki magunk elé. 

A World Nuclear Association által 2021. március 18-án megrendezett virtuális kerekasztal-beszélgetés témája a zöld finanszírozás nagyon is időszerű kérdése volt. Cikkünkben támaszkodni fogunk a kerekasztal-beszélgetésen elhangzott szakértői véleményekre, melyek adalékkal szolgálnak ahhoz a polémiához, miszerint a nukleáris beruházási projektek a zöld finanszírozás tárgyát képezhetik vagy sem.  

A kerekasztal-beszélgetés legfőbb kérdése az volt, hogy a pénzügyi szektor mennyiben tudja elősegíteni a klímasemlegességi célok megvalósulását, valamint a nukleáris energiába történő beruházások milyen szerepet játszhatnak a zöld beruházásokban. Utóbbi különösen megosztó kérdés szakmai körökben, ugyanakkor nem véletlen, hogy az energiaszektor ennyire nagy hangsúlyt kap a környezetterhelés csökkentéséről való gondolkodásban, hiszen – a közvetett hatásokat is figyelembe véve – az üvegházhatású gáz kibocsátásának közel 75%-át adja. Statisztikailag, amennyiben az egyes országok környezeti teljesítményét a produktivitásalapú CO2– kibocsátásban mérjük, egyértelműen kirajzolódik egy olyan mintázat, hogy azon országok esetében a legkedvezőbb ez a mutató, melyek energia mixében szerepel a nukleáris energia. 

Nicoletta Batini a IMF Working Paper sorozatában megjelent Building Back Better: How Big Are Green Spending Multipliers? című tanulmányának egyik fő tanulsága, hogy empirikus adatokkal igazolható, hogy nem szükségszerű választani a gazdasági stimulus és zöld növekedés között, mivel a környezettudatos beruházások hasonló, illetve magasabb jövedelem-multiplikáló hatással bírnak, mint a „hagyományos” beruházások. Ez egy nagyon lényeges következtetés, hiszen a zöld beruházásokról elterjedt tévhit azt sugallja, hogy ezeknek a beruházásoknak nagyon magas a támogatási aránya, azonban költség-haszon elemzési szempontból kisebb mértékben járulnak hozzá a gazdasági növekedéshez, valamint kisebb mértékű spill-over hatással bírnak, mint a hagyományos beruházások.

A kutatás eredményeképpen igazolható, hogy a karbonsemleges beruházások 1,19-szeres multiplikátor-hatással bírnak (azaz 1$ beruházás 1,19 $-al növeli a GDP-t), míg a hagyományos beruházások multiplikátor-hatása ettől lényegesen elmaradt: 0,67-es értéket vett fel, ami azt sugallja, hogy az állami beruházások magánberuházásokat és fogyasztást szorítottak ki, így nem tudták hatékonyan növelni a nemzeti jövedelmet. Ez alapján a karbonsemleges beruházásoknak kétszeres, vagy egyes esetekben több mint kétszeres a jövedelemteremtő hatása, mint a hagyományos beruházásoknak. Batini kiemelte, hogy nukleáris beruházásoknak kiemelten magas a multiplikátor-hatása tekintettel a jelentős munkahelyteremtő szerepére (Batini hangsúlyozta, hogy a nukleáris szektorban lényegesen magasabb a bérszínvonal, mint a megújuló beruházások esetében) és a kiterjedt tovagyűrűző hatásokra. Ilyen módon a karbonsemleges beruházások egyszerre képesek csökkenteni a környezetterhelést és növelni a gazdasági teljesítményt valamint az életszínvonalat. (Batini et al., 2021)

Az energia szektor kiemelt terület a karbonsemleges beruházások között, mivel a globális CO2 – kibocsátás közel ¾-ért felelős közvetlenül vagy közvetve, a különböző szektorok energiafelhasználásán keresztül. Batini kiemeli, hogy jelenleg a legalacsonyabb szén-dioxid-kibocsátást elérő országokban (Franciaországban és Svédországban) az energia mixüket alapvetően a nukleáris és a vízenergiára alapozzák, mely kellő stabilitást és flexibilitást kölcsönöz az energiarendszernek. Az IPCC által célként megjelölt 1,5℃-ban limitált hőmérsékletemelkedésnél csak megengedőbb 2℃-os plafont tűzünk ki célul, akkor 2839 GW új (nem vízenergián alapuló) megújuló kapacitást kellene beépíteni megközelítőleg 3,1 billió USD költség mellett 2030-ig (A Bloomberg NEF 2019-es New Energy Outlook alapszcenáriója szerint idézi Batini, 2021). Mindeközben 2019-ben a beépített nukleáris kapacitás 5 GW-al csökkent, és az új nukleáris beruházások 15 milliárd USD értéket értek el szemben a 282 milliárd USD értékű megújuló beruházásokkal.

Az előbbiekből következik, hogy nukleáris beruházások (és a jelenlegi nukleáris kapacitások bővítése) nélkül nem lehetséges elérni 2030-ra kitűzött klímasemlegességi célt. Egyrészt nagyon magas többlettámogatási és többletberuházási szükségletek keletkeznek, másrészt az időjárásfüggő megújulók rendszerbe kapcsolása magasabb fokú rugalmasságot követel meg a rendszertől, azaz bővíteni kell a földgáz-üzemeltetésű erőművi kapacitásokat.

Több szakértő, köztük Stephen Vaughan, a Rothschild & Co. Energiapolitikai Alelnöke és Philippe Knoche, az Orano Ügyvezető igazgazója is nagyon károsnak és veszélyesnek látják azt a szcenáriót, ha a nukleáris energia nem kerül bele az EU Zöld Taxonómiájába, hiszen ez minden bizonnyal csökkenteni fogja a beruházói kedvet és visszafogja a finanszírozási lehetőségeket. Amennyiben a nukleáris energia a megtűrt, de nem kifejezetten támogatott kategóriába csúszik át, annak beláthatatlan következményei lesznek, s vélhetően sokkal magasabb költséggel és kedvezőtlenebb gazdasági makroökonómiai mutatók mellett fogjuk tudni csak elérni a klímacélokat, ha egyáltalán azok megvalósítása lehetséges 2030-ig. Ilyen módon ez egy hatalmas öngól lenne az EU részéről, mert egy olyan lehetőséggel csökkenne a karbonsemleges energiatermelés megvalósításának eszköztára, mely költséghatékonyság és energiabiztonság szempontjából a legkedvezőbb lenne. Emellett fontos kiemelni azt is, hogy a fejlődő-feltörekvő országok esetében lényeges, hogy megfizethető és karbonsemleges energia álljon nagy mennyiségben rendelkezésre. 

Az Európai Bizottság összeállította a klímasemlegességi stratégia és az ehhez kapcsolódó támogatási alapelvek kiindulópontjául szolgáló Zöld Taxonómia rendeletet, azonban lezáratlan maradt az a kérdés, hogy az atomenergia beleillik-e ebbe a keretrendszerbe. Így a Bizottság a független JRC-t (Joint Research Center) bízta meg annak a kérdésnek a vizsgálatával, hogy a nukleáris energia eleget tesz-e a „do no significant harm” kritériumának, azaz ilyen módon a többi karbonsemleges technológiával egy kalap alá lehet-e venni, és támogatandó beruházási célnak lehet-e minősíteni fenntarthatósági szempontból. Az életcikluselemzés (Life Cycle Analyses – LCA) tanulságai alapján kijelenthető, hogy a nukleáris energia nem jelent nagyobb kockázatot a emberi és a természetes környezet számára, mint bármely más karbonsemleges technológia. A vonatkozó nemzetközi biztonsági sztenderdek betartása és megfelelő helyszínválasztás esetén az atomerővel kapcsolatban felmerülő (radioaktivitásból eredő illetve a víz hőmérsékletével kapcsolatos) kockázatok lecsökkenthetőek. Azaz a JRC nem talált semmilyen tudományos okot, mely alapján a nukleáris energia környezeti szempontból károsabbnak lehetne tekinteni, mint más energiatermelési technológiákat, melyek már részét képezik a Taxonómiának. (JRC, 2021)Az Európai Bizottság által április 21-én kiadott közlemény szerint (COM(2021)188) két további szakértői csoport vizsgálja meg annak lehetőségét, hogy az új taxonómia rendelet magában foglalhatja-e az atomenergiát. Ez a JRC vizsgálatainak tanulságain kívül vélhetően abból a felismerésből is fakad, hogy pusztán időjárásfüggő megújuló energiák felhasználásából (ott, ahol nem időjárásfüggő megújulók – például vízenergia – nem állnak kellő mennyiségben rendelkezésre) nem lehet garantálni egyszerre az ellátásbiztonságot, a versenyképes villamosenergia-árat és a karbonsemlegességet.

Irodalom

Batini et alter (2021):  Building Back Better: How Big Are Green Spending Multipliers?, IMF Working Paper, WP/21/87

JRC (2021): Technical assessment of nuclear energy with respect to the ‘do no significant harm’ criteria of Regulation (EU) 2020/852 (‘Taxonomy Regulation’), European Commission Joint Research Centre, Petten, 2021, JRC124193

European Comission Communication, (COM(2021)188)

Témakörök: energiapolitika, károsanyag-kibocsátás, klímasemlegesség, nukleáris energia, Zöld Taxonómia
nke-cimer

LUDOVIKA.hu

KAPCSOLAT

1083 Budapest, Ludovika tér 2.
E-mail:
Kéziratokkal, könyv- és folyóirat-kiadással kapcsolatos ügyek: kiadvanyok@uni-nke.hu
Blogokkal és a magazinnal kapcsolatos ügyek: szerkesztoseg@uni-nke.hu

IMPRESSZUM

Ez a weboldal sütiket használ. Ha Ön ezzel egyetért, kérjük fogadja el az adatkezelési szabályzatunkat. Süti beállításokElfogad
Adatvédemi és süti beállítások

Adatvédelmi áttekintés

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT