Spanyolországban először 2020. január 31-én regisztráltak megbetegedést, Portugáliában március 2-án. Április 27-ig közel 227 ezer spanyol és 24 ezer portugál regisztrált megbetegedés és több, mint 23 ezer spanyol és 900 portugál haláleset, valamint 117 ezer spanyol és 1300 portugál felépülés történt. Március 14-én léptették életbe az első spanyol karanténintézkedést, március 18-án a portugált. A spanyol kormány március első felében 14 milliárd, majd március 17-én 200 milliárd euró összegű válságkezelő csomagot hirdetett meg, ami GDP 20%-ának felel meg. Ebből 117 milliárd euró az állami fiskális beavatkozás. Április 21-én újabb gazdasági intézkedéseket hirdettek meg a munkavállalók védelmében. A portugál kormány 13 milliárd euró értékben indított beavatkozást a gazdaság megmentéséért március 19-én, amit további 1,2 milliárd euróval bővítettek április 8-án.

Spanyolországban a gazdasági intézkedéseket a 7/2020-as törvényerejű rendelet határozza meg. A 214 milliárd eurónyi mentőcsomagból 100 milliárd euró a vállalatok kötelezettségeire adott állami garancia, bár április 16-ig csak 20 milliárdot fogadott el ebből a spanyol Minisztertanács. 10 milliárd KKV-k, 10 milliárd pedig egyéni vállalkozók hitelgaranciájára vonatkozik. A rendelet szerint az Ipari, Kereskedelmi és Turisztikai Minisztérium hitelgaranciát vállal a turisztikai iparág vállalati hiteleinek 50%-ig kibővített felső hitelplafonok mellett. Április 21-én a hitelgaranciát (és az adófizetési halasztást is) kiterjesztették a technológiai és ipari parkok azon projektjeire, amelyek egyetemekhez, állami tudományos intézetekhez kötődően folynak.
A törvényerejű rendelet felfüggeszti a KKV-k adótartozásának behajtását. A KKV-k vállalati adófizetési kötelezettségeit hat hónappal elhalasztják, és nem kell késedelmi pótlékot fizetni. Ez a márciusban már késedelmes adótartozásokra is kiterjed. A jelzáloghitelek törlesztésére moratórium érvényes a vészhelyzet idejére. Az áprilisi 21-én tett bejelentés már 1,1 milliárd euró adókönnyítést irányoz elő a KKV-szektor számára. A nagyvállalatok adókönnyítése sehol nem merült fel a spanyol intézkedések között. ÁFA-csökkentést vezetnek be az egészségügyi eszközök és a nyomtatott sajtótermékekre és könyvekre, amely 1 milliárd euró be nem szedett adót hagyhat a gazdaságban.
A munkaerőpiac védelmében a munkanélküli segélyre való jogosultságot kiterjesztették azokra is, akik az eredeti szabályozás szerint nem fizettek be elegendő TB-járulékot a jogosultság megszerzéséhez. Az önfoglalkoztató kisvállalkozók is jogosult válnak a pénzbeli ellátásra, ha vis majorra hivatkozva felfüggesztik a tevékenységüket. A feleslegessé vált, de állományban tartott munkavállalók után nem kell adót fizetnie a munkaadónak, az 50 főnél kevesebbet foglalkoztató vállalkozások esetében pedig az állam átvállalja a bér 75%-át a következő 6 hónapban, ha a munkaadó rövidített foglalkoztatással megtartja a munkavállalóit. Az önfoglakoztató egyéni vállalkozók esetében ugyanez igényelhető munkanélküli segély formájában. Kiterjesztik a munkanélküliségi ellátást azokra a határozott idejű szerződéssel foglalkoztatott munkavállalókra, akiknek a szerződése lejár és nem hosszabbítják meg a válság miatt. Ők a pénzbeli ellátás 50%-ára váltak jogosultakká. Akik munkanélkülivé váltak, azoknak felfüggesztették a jelzáloghitelük törlesztését, valamint a közmű számlákat sem kell átmenetileg fizetniük. Akinknek gondot jelent a gyermekek elhelyezése a távoktatás miatt, vagy időseket kell otthon ápolniuk és ezért nem jutnak el a munkahelyükre, azokat a munkaadójuk nem szankcionálhatja.
A spanyol gazdaságvédelmi törvényerejű rendelt rendelkezik még arról, hogy 1 milliárd euró gyorssegélyszerű kiutalást kapjon az egészségügyi rendszer, 30 millió eurót fordítson a kormány a csomagból a vakcina kifejlesztésére irányuló kutatás támogatására, a gyermekek közétkeztetése, és a gyermekek után járó családtámogatás továbbra is finanszírozott és megoldott legyen, a tengerentúli megyék (Ceuta és Melilla) külön támogatásokban részesüljön. Spanyolország április közepétől lazított a kijárási korlátozáson, és a gyári és építőipari munkások számára megnyitották a lehetőséget, hogy újra munkába álljanak. Ezzel párhuzamosan ajánlásokat is tett a spanyol kormány a biztonságos munkakörnyezet kialakítására.
A portugál intézkedések hasonló megoldásokat tartalmazva a turisztikai, vendéglátóipari és turisztikai szektor vállalatainak kedvező kamatozású hitelnyújtással, általánosságban pedig a banki hitelek feletti garanciavállalással és törlesztési moratóriummal segítik a gazdaság lélegzethez jutását. Közvetlen támogatásként legfeljebb 800 ezer euró támogatást kaphat egy vállalat. A beruházási célú hitelgaranciák akár 6 éves időtartalmúak is lehetnek. A munkaerő megtartása érdekében a vállalatok de minimis támogatást kaphatnak, legfeljebb 200 ezer euró összegig. Összesen 4,2 milliárd eurót fordítanak hitelezésre és a garanciavállalásra. Hangsúlyos ez esetben is a KKV-k támogatása. A mikro és start-up vállalkozásoknak elkülönített támogatást is létrehoztak. Az egészségügyi eszközöket gyártó és fejlesztő cégek számára 55 millió euró a támogatási keret.
A társasági adókötelezettség befizetését 3 hónappal halasztották el. A 10 millió eurót meg nem haladó forgalommal bíró vállalatok és minden kisvállalkozó számára választható lehetőség, hogy az áfabefizetés esetén három hónapot lehet csúszni kamatmentesen, de választható hat hónapos csúszás késedelmi kamat fizetése mellett. A TB-járulék esetében március, április és május hónapra az egyharmadára csökkent az adóteher. Június és július hónapra pedig halasztott fizetés kérhető.
Portugália igen intenzíven vágott bele a munkahelyek megtartásának támogatásába. A bértámogatás a portugál esetben úgy működik, hogy az eredeti bér 2/3-át garantálja a tartalékba helyezett, de el nem bocsájtott munkavállalónak, és ennek a 2/3-nak a felét fizeti az állam, felét pedig a munkaadó. Az önfoglalkoztatóknak is jár állami támogatás, ha a megelőző 12 hónapban fizettek maguk után TB-t. Ez esetben az elmúlt 3 havi átlagkeresetük 1/3-át fizeti az állam pénzbeli támogatásként. A tovább foglalkoztatott és dolgoztatott, vagy továbbképzésre küldött munkavállalók után is lehet kérni bértámogatást 70%-os mértékben, egytől hat hónap időtartamra. Az állam külön is támogatja a szakmai továbbképzéseket ebben az időszakban. Amennyiben a vállalat tovább üzemel a megszokott módon, akkor munkavállalónként legfeljebb összesen 635 ezer euró támogatásban részesülhet. Portugália a határon túli portugál közösségeket is támogatja.
A gazdasági intézkedések tekintetében le kell szögeznünk, hogy a két ország eurózóna tag, így önálló monetáris lépéseket nem tehet, csak az Európai Központi Bank kamatmérséklésére, likviditásbővítésére és kötvények vásárlására hagyatkozhat monetáris szempontból. A nemzeti intézkedéseken túl a spanyol kormány európai segítséget is vár, amely egyrészt jöhet a még le nem kötött uniós forrásokból, másrészt az Európai Bizottság 100 milliárd eurós SURE-alapjából.