Ugrás a tartalomhoz
  • MAGAZIN
  • BLOGTÉR
  • PODCAST
  • TV
  • GYŰJTEMÉNY
  • WEBSHOP
  • FOLYÓIRATOK
  • OPEN ACCESS
Menü
  • MAGAZIN
  • BLOGTÉR
  • PODCAST
  • TV
  • GYŰJTEMÉNY
  • WEBSHOP
  • FOLYÓIRATOK
  • OPEN ACCESS
  • MAGAZIN
  • BLOGTÉR
  • PODCAST
  • TV
  • GYŰJTEMÉNY
  • WEBSHOP
  • FOLYÓIRATOK
  • OPEN ACCESS
Menü
  • MAGAZIN
  • BLOGTÉR
  • PODCAST
  • TV
  • GYŰJTEMÉNY
  • WEBSHOP
  • FOLYÓIRATOK
  • OPEN ACCESS
Petruska Ferenc

A multimodális rendszerek kockázatai háborúban

Kétélű fegyver, hiszen nemcsak biztonságot és védelmet nyújt, hanem veszélyeket hordoz.

Petruska Ferenc 2025.07.15.
Matuz János

Mennyire és milyen területen fontosak a Türk Államok az Európai Uniónak?

A Türk Államok részvétele a közvetlen uniós programokban.

Matuz János 2025.07.15.
Sorbán Kinga

Az életkor-ellenőrzés esete a szólásszabadsággal az Egyesült Államokban

A Paxton-ügy elmozdulást jelent a korábbi ítélkezési gyakorlathoz képest.

Sorbán Kinga 2025.07.14.
Czeczeli Vivien

Globális euró pillanat II.

A fiskális akadályok Előzőleg már írtunk arról, hogy a dollár geopolitikai szerepének változása, valamint az amerikai gazdasági és pénzpiaci fejlemények új ajtókat nyithat az euró nemzetközi

Czeczeli Vivien 2025.07.14.
Czeczeli Vivien

Globális euró pillanat I.

Lehetőség az átalakuló világgazdasági környezetben?

Czeczeli Vivien 2025.07.14.
ITKI BLOG
Menyhárd Attila PhD
Menyhárd Attila PhD
kutatóprofesszor, NKE Információs Társadalom Kutatóintézet
  • 2020.03.12.
  • 2020.03.12.

Fehér Könyv a mesterséges intelligenciáról

Az Európai Unió Fehér Könyve kettős célt tételez: az innovációt támogató jogi környezet megteremtése mellett az ezzel járó kockázatok csökkentését is prioritásnak tekinti. Alapvetően a jogosultsági alapú megközelítés jellemzi.

Az Európai Unió Bizottsága 2020. február 19-én tette közzé Fehér Könyvét a mesterséges intelligenciáról, és indította el azt a konzultációs folyamatot, amely az európai jogalkotás előkészítésének a következő fázisa. A Fehér Könyv első alkalommal írja körül azokat a normatív kereteket, amelyek között az európai jogalkotó a mesterséges intelligencia fejlesztését és alkalmazását tételezi. A jogi keretek sarokpontja emberközpontú és egyéni jogosultsági szempontú, alapjogi szemléletet tükröző megközelítés, amelynek alappillérei a személyes autonómia, a károk megelőzése, a tisztességesség és a magyarázhatóság. A Fehér Könyv alapvető célkitűzése, ahogy azt a címe is jelzi, a kiválóság és a bizalom biztosítása, amely egyúttal két, egymásnak ellentmondó jogpolitikai célt is sugall. Az egyik jogpolitikai cél olyan kedvező jogi környezet kialakítása, amely a mesterséges intelligencia fejlesztésére és kiterjedt alkalmazására ösztönöz, növelve ezzel az Európai Unió versenyképességét nemzetközi színtéren, mindenekelőtt az Amerikai Egyesült Államokkal és Ázsiával szemben. A másik jogpolitikai cél a kellő biztonság nyújtása az Európai Unió polgárainak a mesterséges intelligencia által előidézett kockázatokkal szemben. Így a jogi környezetnek egyszerre kellene hatékonynak és biztonságosnak lennie. Ennek a két szempontnak az egyidejű érvényesítése rendszerint kompromisszumos megoldásokat igényel, mert egymást többnyire kizárják. A Fehér Könyv alapján még nem látszik, hogy ezek a kompromisszumok pontosan mely szabályozási kérdésekben válnak majd szükségessé. Várhatóan éppen részben a konzultációs folyamat fogja ezeket körvonalazni.

A mesterséges intelligenciát a Fehér Könyv adatok, algoritmusok és számítási kapacitás kombinációjában határozza meg. Előnyeit az állampolgárok számára az egészségügyi szolgáltatások magasabb színvonalában, a biztonságosabb és tisztább szállítási rendszerekben, valamint a közszolgáltatások magasabb minőségében azonosítja. Az üzleti szektor számára a gépesítés, a mezőgazdasági termelés, az internetes biztonság, a szállítás, a turizmus, a divatszektor és az egészségügy hatékonyabb működését határozza meg várható előnyként. A közérdeket a közszolgáltatások költségének a csökkenése, a szállítás, a nevelés, az energiaszektor és a hulladékfeldolgozás fejlődése szolgálja. A Fehér Könyv ezzel kijelöli azokat az ágazatokat, amelyekre a jövőbeli szabályozás várhatóan fókuszálni fog, illetőleg amelyek a kockázatok és a felelősségi kérdések szempontjából kiemelt területeket jelentenek majd.

A gazdaság makroszintjén a mesterséges intelligencia térnyerése az erőviszonyokat még inkább a nagyvállalati szektor javára tolja el, ami hátrányt jelent a kis- és a középvállalkozásoknak. Ezt támogatja meg az uniós adatstratégia, elősegítve a hozzáférhetőséget és az innovációt. A piaci egyenlőtlenségeket a nagyobb központi szerepvállalás tudja kompenzálni. Ennek érdekében a tagállamokban Digitális Innovációs Csomópontokat kell létrehozni, amelyeket a Digitális Európa Programnak kell támogatnia. Ez feltételezi a magánszektor és a tagállamok, nemzetközi szinten pedig a magánszektor és az Európai Unió együttműködését. Ez a törekvés várhatóan a public private partnership új formáinak a megjelenését eredményezi.

A mesterséges intelligencia lehetőségeket és kockázatokat is hordoz. A polgárok joggal érzik eszköztelennek magukat az algoritmusokkal történő döntéshozatal információs aszimmetriáival járó hátrányokkal szemben, a vállalatok pedig joggal várhatják el a jogbiztonságot. A mesterséges intelligencia növelheti a polgárok biztonságát és segítheti őket az alapvető jogaik gyakorlásában. Alappal merülhet fel azonban bennük aggodalom a mesterséges intelligencia szándékon túli hatásaival és jogellenes használatával kapcsolatban. Ezek olyan fenntartások, amelyekre a jogalkotásnak reagálnia kell, mert a befektetések és a képességek elégtelensége mellett a bizalom hiánya lehet olyan tényező, amely gátolja a mesterséges intelligencia széleskörű alkalmazását.

A mesterséges intelligencia alkalmazásának alig felmérhető előnyei mellett a Fehér Könyv a mesterséges intelligencia alkalmazásával járó potenciális kockázatokat az átláthatatlan döntéshozatalban, a nemi vagy más alapú diszkrimináció veszélyében, továbbá a magánélet sérelmének a lehetőségében azonosítja. A formálódó jogi környezet súlypontjait tehát a magánélethez és a személyes adatokhoz való jog védelme, a biztonsági előírások és a felelősségi szabályok kell, hogy képezzék. Ha a biztonsági kockázatok materializálódnak, világos követelmények hiányában a mesterséges intelligencián alapuló technológiák sajátosságai jelentős mértékben elnehezítik a káros döntési folyamatok visszakövetését. Ennek eredményeként nagy valószínűséggel adódnak olyan helyzetek, amelyekben a felelősség tisztázatlansága miatt a károsult nem kap kártérítést. A Fehér Könyv problémaként azonosítja a bizonyítási szükséghelyzetet, de nem fogalmaz meg iránymutatást arra nézve, hogy ezt milyen eszközökkel lehet kezelni, még annyiban sem, hogy anyagi vagy eljárási jogi megoldásokban kellene-e a jogalkotásnak gondolkodnia.

A mesterséges intelligencia alkalmazásával működő technológiák átláthatatlansága több szempontból is nagy kihívás a jog számára. Ez az átláthatatlanság már a jogsértések felderítését és bizonyítását is akadályozza, az ebből fakadó bizonytalanságok pedig nehezítik a felelősségnek az értékesítési láncolatban résztvevő piaci szereplők közötti telepítését. Az európai uniós jog szempontjából kiemelt jelentőséget kap ebben a körben a termékfelelősség. A termékfelelősségi szabályok a terméknek a piacra juttatás időpontjában való biztonságosságát kérik számon. A mesterséges intelligencia alkalmazásával működő termékek azonban nemcsak folyamatos szoftverfrissítések és javítások tárgyai, de más, a fejlesztő által nem teljesen ismert szoftverekkel is együtt kell működniük, ami kiszámíthatatlan hatásokkal is járhat. Olyan felelősségi konstrukciókban kell tehát gondolkodni, amelyek a termék használatának az egész tartamát végig tudják kísérni. Ez merőben új szemléletet, a gyártók és üzemeltetők felé pedig újszerű követelményeket jelent. A releváns technológiák komplexitása alapvetően kérdőjelezheti meg azt is, hogy a mai, individuális szemléletű felelősségi megközelítésünk ezekben a szektorokban fenntartható-e, vagy új kockázattelepítési megoldásokban kell-e gondolkodnunk. A megoldások keresése, bár eddig a Fehér Könyv nem megy el, várhatóan új lendületet ad annak a gondolkodásnak, hogy felróhatóságtól független kártelepítési megoldások, különösen pedig széles körű, társadalmi szintű biztosítási rendszerek lecserélhetik-e majd a kártérítési felelősséget mint kockázattelepítési rendszert.

A Fehér Könyv minden tekintetben figyelemmel van az emberi tényezőre. Nemcsak a potenciális károsulti oldalon, de felelősségi szempontból is, amennyiben emberek által létrehozott és emberek által felügyelt technológiákban gondolkodik. Így nem szakad el attól a megközelítéstől, amely társadalmi cselekvésekből indul ki. A Fehér Könyv nem tételez emberi kontrolltól teljesen független magatartást a mesterséges intelligencia alkalmazásával működő technológiák kapcsán sem. Emberi magatartásokat tételez a tervezési, előállítási és a piacra bocsátással kapcsolatos döntési folyamatokban, továbbá lehetséges emberi beavatkozást tételez a működés és ellenőrzés során is. Alapvetően ez teszi lehetővé azt, hogy az európai jogalkotás a mesterséges intelligencia alkalmazása kapcsán is társadalmi viszonyokban gondolkodjon és ez az egyetlen módja annak, hogy a felmerülő kockázatokra a már meglévő szabályozási keretekbe illeszthető megoldásokat keressen, tagállami és uniós szinten egyaránt.


Végjegyzet:
Fehér könyv a mesterséges intelligenciáról: a kiválóság és a bizalom európai megközelítése. Kibocsátók: A Tartalmak, Technológiák és Kommunikációs Hálózatok Főigazgatósága (Európai Bizottság), Európai Bizottság.   

Témakörök: Európai Unió, Fehér Könyv, gazdaság, innováció, jog, mesterséges intelligencia
nke-cimer

LUDOVIKA.hu

KAPCSOLAT

1083 Budapest, Ludovika tér 2.
E-mail:
Kéziratokkal, könyv- és folyóirat-kiadással kapcsolatos ügyek: kiadvanyok@uni-nke.hu
Blogokkal és a magazinnal kapcsolatos ügyek: szerkesztoseg@uni-nke.hu

IMPRESSZUM

Ez a weboldal sütiket használ. Ha Ön ezzel egyetért, kérjük fogadja el az adatkezelési szabályzatunkat. Süti beállításokElfogad
Adatvédemi és süti beállítások

Adatvédelmi áttekintés

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT