Annak ellenére, hogy a világjárvány jelentősen megnehezíti az Egyesült Államok elnökválasztási folyamatát, úgy tűnik, hogy az elnökjelölti viták különösebb kirívó fennakadások illetve változtatások nélkül kerülnek megrendezésre. Az elnökjelölti viták igazán fontosak a választók meggyőzésének folyamatában, ám nem képzik kötelező elemét a választási folyamatnak.
Történelmi visszatekintés
Az első televízióban is közvetített elnökjelölti vita 1960-ban John F. Kennedy és Richard Nixon között zajlott. A közvetítésbe közel 70 millióan kapcsolódtak be, amely egy forradalmi áttörést hozott az amerikai politikában, hiszen a szavazók többségének soha nem volt esélye ez előtt arra, hogy személyükben lássa a jelölteket. A televízió lehetőséget adott a szavazóknak arra is, hogy a jelölteket kinézetük, hangjuk és véleményük alapján ítéljék meg. Számos történelmi forrás véli úgy, hogy a televíziós szereplés Kennedynek kedvezett, mint fiatal, energetikus és összességében megnyerő jelölt, míg Nixon idegesnek, illetve fáradtnak tűnt. A vita utáni felmérések Kennedynek kedveztek, illetve végül ő is nyerte meg a választást. Természetesen nehéz megmondani, hogy valóban csupán a televíziós közvetítés kedvezett-e Kennedy elnöknek, de mára ez a történet legendaként él az elnöki viták történelmében.
A Kennedy-Nixon viták után igazán sok idő telt el mire újra megmérethették magukat a jelöltek, hiszen a következő ilyen eseményre csak 16 évvel később került sor, 1976-ban Gerald Ford és Jimmy Carter között. Ezt a vitát szintén közvetítették és ezúttal már élő közönség előtt vitatták meg a legfontosabb politikai kérdéseket a jelöltek. Hasonlóan a jelenlegi formátumhoz, három vitára került sor (habár ebből egy elmaradt), amelyet moderátorok vezényeltek le. Az 1976-os elnöki vita megalapozta a televíziós elnökjelölti viták jelenlegi hagyományát, amely az óta fontos részét képezte minden elnökválasztási folyamatnak.
Az elnökjelölti viták szabályozása
Az vitákat az úgynevezett elnöki vitabizottság (Commission on Presidential Debates) felügyeli, amely egy független szervezetként 1987 óta minden elnökválasztási vitát felügyelt és kizárólagos döntési jogkörrel rendelkezik a moderátorok kiválasztása kapcsán, amelyet az elnökjelölteknek nem vétózhatnak meg. A moderátorok általában magasan képzett vagy meglehetősen tapasztalt újságírók, illetve műsorvezetők, akik magabiztosan el tudják látni az országos televíziós közvetítés irányítását. A bizottság általában azt is figyelembe veszi, hogy egyik jelölt se álljon személyes konfliktusban a moderátorral. A 2020-as viták során a moderátorok lesznek felelősek az első és a harmadik vita kérdéseinek és témáinak megválasztásáért. A második vita során, amelyre a tervek szerint Miamiban kerül sor, a lakosok tehetik majd fel a kérdéseket a jelölteknek, azonban a moderátor jelenléte itt is fontos lesz a gördülékeny beszélgetés levezetés tekintetében.
A viták menetrendje 2020-ban
Az első vitára szeptember 29-én kerül majd sor, a clevelandi Case Western Reserve Egyetem kampuszán. Trump elnök kampánya késeinek ítélte meg az időzítést, mivel szeptember 18-tól már lehetőség lesz a szavazatok postai úton történő korai leadására. Rendhagyó módon, a vitákon csak egy moderátor lesz, mivel a bizottság a világjárvány miatt minimalizálni szeretné a résztvevők számát. Egyelőre úgy tűnik élő közönség előtt fog zajlani a vita azonban szigorú egészségügyi intézkedések betartása mellett. Az első vita moderátora Chris Wallace lesz, a Fox News egyik műsorvezetője, akit Trump elnök nemrégiben tehetségtelennek nyilvánított.
A második vita október 15-én lesz megtartva Miami-ban, ahol Steve Scully lesz a moderátor, a C-SPAN független televíziós hálózat politikai szerkesztője. Az utolsó vitát pedig október 22-re időzítették Nashville-ben, Kristen Welker moderálásának kíséretével, aki fehérházi tudósító és műsorvezető az NBC News csatornánál. A viták 90 percesek lesznek reklámszünet megszakítás nélkül.
Források:
National Constitution Center: How the Kennedy-Nixon debate changed the world of politics
The New York Times: Trump-Biden Debates: 3 Matchups, With Solo Moderators
The Washington Post: What to know about the 2020 presidential debates
Címlapfotó: Drew Angerer, Getty Images/Washington Post