Május első hetében tíz amerikai államban is tüntetéseket szerveztek a járványügyi korlátozások ellen. A tüntetések első hullámával már előző cikkünkben is foglalkoztunk, és ahogyan az sejthető volt, azóta több államban is hasonló megmozdulások történtek. A tüntetők egyre inkább aggódnak megélhetésük miatt létbizonytalanságban élve, hiszen a korlátozások több vállalkozás bezárásához és a munkanélküliek számának drasztikus emelkedéséhez vezettek az Egyesült Államokban. Ez a szám jelenleg már több, mint harminc milliónál tart, a The Hill jelentése szerint.
Május elsején New York üres utcáira vonultak a tüntetők, hogy felhívják a helyi kormányzat figyelmét arra, hogy a lakosoknak támogatásra van szükségük, hiszen a koronavírus-járvány negatív gazdasági hatásai miatt rengeteg ember vált munkanélkülivé. A Reuters riportja kiemeli, hogy a tüntetés egyik központi eleme a lakásbérleti díjak eltörlésének követelése volt. New York állam kormányzója, Andrew Cuomo azonban továbbra is úgy gondolja, hogy a korlátozások korai feloldása katalizátora lehet a járvány második hullámának.
Kaliforniában tizenegy városban szerveztek tüntetéseket az otthonmaradásra felszólító rendelet ellen, amely több városban is határozatlan időkerettel került elfogadásra. A tüntetők főként Los Angelesben, San Diegóban, és San Franciscóban gyülekeztek, illetve Orange County-ban, ahol több mint ezren jelentek meg. A tüntetések nyomására Kalifornia állam kormányzója, Gavin Newsom bejelentette, hogy enyhíteni fogja a korlátozásokat, főként azokat, amelyek a vállalkozások működését érintik. Donald Trump elnök már a Michigan államban történő tüntetések kapcsán azt üzente Twitteren az állam kormányzójának, hogy kössön megállapodást a tüntetőkkel. Még túl korai lenne megállapítani, hogy mennyire hatásos ez a taktika, de Kalifornia példája alapján lehetséges, hogy több állam kormányzója is erre a lépésre fog kényszerülni. A gazdasági érdekek és a járványügyi korlátozások közötti feszültség egyelőre megoldatlan probléma az Egyesült Államokban, így várhatóan további tüntetésekre lehet számítani azokban a városokban, ahol szigorított intézkedések vannak hatályban.
Több száz tüntető gyűlt össze Illinois államban is, ahol még egy hónapig biztosan hatályos marad az otthonmaradásra felszólító rendelet a Fox News összefoglalója alapján. Azonban érdekes módon, Chicagoban az állam gazdaságának újranyitását követelők mellett egy időben megjelentek azok a tüntetők is, akik autóikból dudálva a korlátozó intézkedések fennmaradásáért vonultak az utcákra. Annak ellenére, hogy számos hírportál foglalkozik a korlátozások elleni tüntetésekkel, szükséges megemlíteni azt is, hogy jelenleg a megkérdezett amerikai lakosság 68%-a inkább attól tart, hogy az államok túl korán függesztik fel a korlátozó intézkedéseket a Pew Research Center felmérése szerint.
A tüntetésekkel kapcsolatban a Facebook vezetősége is fontos döntést hozott. Azokban az államokban, ahol a tüntetések szabályellenesek a járványügyi korlátozások kapcsán, a tüntetésre felszólító, így a távolságtartási előírásokat megszegni szándékozó események posztjai törlésre kerülnek. A Reuters riportja szerint a közösségi média felület vezetősége megerősítette, hogy intézkedésükkel támogatni kívánják az egészségügyi dolgozók álláspontját az otthonmaradásra felszólító rendeletek fontossága kapcsán, amelyeket nélkülözhetetlenek tekintenek a koronavírus terjedésének megfékezéséhez.
Források:
Axios: In photos: Groups protest coronavirus lockdowns across the U.S.
Fox News: Lockdown protests taking place across the country as other
states begin to open
The Guardian: California governor promises changes to lockdown as protests sweep state
The Hill: Protesters in at least 10 states demand end to coronavirus lockdown
Pew Research Center: Americans remain concerned that states will lift restrictions too quickly, but partisan differences widen
Reuters: ‘No $, no rent’ – protesters call for economic help at New York May Day demonstrations
Reuters: Facebook removes anti-quarantine protest events in some U.S. states