Negyvenedik évfordulóját ünnepli az Európai Unió zászlója. Ami valójában nem is csak az Európai Unió zászlója. Sőt, az Európai Uniónak valójában nincs is zászlója.
A zászló története a második világháború utáni évekre nyúlik vissza, amikor az 1949-ben megalakult Európa Tanács 1950-ben egy különbizottságot hozott létre, amelynek az volt a feladata, hogy az újonnan alakult multilaterális szervezet jelképeit hagyja jóvá. Hosszas tanácskozás után 1953-ban jutott dűlőre a testület, amikor egy kép alapon az akkori tagállamok számával megegyező tizenöt aranyszínű csillagból álló lobogót javasoltak elfogadásra.
A csillagok száma ellen ugyanakkor az akkori Német Szövetségi Köztársaság tiltakozott, mert azok egyike azt a Saar-vidéket volt hivatott szimbolizálni, amely a nyugatnémet álláspont szerint az NSZK integráns része kell, hogy legyen, mint ahogyan 1956-ban az is lett. A nyugatnémet kormány pozícióját méltányolva az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése 1955. október 25-én egy tizenkét csillagos változatot fogadott el, ahol a csillagok száma a „tökéletességet és teljességet” szimbolizálta.
Az Európai Közösség az 1980-as évek közepén lépett be a történetbe. Az európai integráció menetének megtorpanásával szembesülő tagállami vezetők az Európai Tanács 1984. júniusi Fontainebleau-ban tartott ülésükön kérték fel Pietro Adonninót, az Európai Parlament volt olasz kereszténydemokrata képviselőjét, hogy készítsen egy jelentést az európai integráció folyamatának helyzetéről.
Két Adonnino-jelentés született 1985-ben. Az egyik inkább a szakpolitikai célkitűzések teljesítésének állapotára koncentrált, míg a másik az európai integráció identitáselemeinek megerősítésére. Ez utóbbi részeként javasolta a jelentéstevő többek között, hogy az – akkori nevén – Európai Közösség alkosson egy zászlót.
A választás az Európa Tanács által ekkor már harminc éve, az Európai Parlament által pedig informálisan két éve használt, tizenkét csillagból álló zászlóra esett. A döntést akkoriban az is megkönnyítette, hogy az Európai Közösségnek a döntés évében éppen tizenkét tagállama volt. Így, 1985 óta, a kék alapon tizenkét aranycsillagot tartalmazó zászló leng az Európai Unió zászlójaként is, immáron negyven éve.
Érdekesség ugyanakkor, hogy a zászló az Európai Unió működését szabályozó szerződések szerint mind a mai napig nem hivatalos szimbóluma a szervezetnek. Egyetlen dokumentum, az Európai Unió Alkotmánytervezete szerepeltette a szövegében hivatalos jelképként. Az alkotmánytervezetet azonban a francia és a holland népszavazáson elszenvedett vereség miatt soha nem sikerült ratifikálni, a 2007-es Lisszaboni Szerződés pedig már nem tartalmazta a hivatalos szimbólumokra vonatkozó utalást.
Így aztán a most negyven éves zászló valójában nem az Európai Unió hivatalos zászlója. Ennek ellenére – akárcsak az Örömóda esetében, amely az Európai Unió nem hivatalos himnusza – mindenki az európai együttműködés egyik leghatásosabb szimbólumát látja benne.
Nyitókép: Dušan Cvetanović / Pexels