Megkönnyítik életünket, de terhet is tesznek a vállunkra. A Ludovika Podcastban ma a technológiai nagyvállalatokról lesz szó.
Választási eredmények manipulálása közösségimédia-felhasználók adatainak megszerzésével, lövöldözés, gyilkosság közvetítése élőben – csak néhány példa annak illusztrálására, mennyire kiszolgáltatott helyzetben vagyunk mi, felhasználók, s mennyire fontos lenne a nagy tech cégek szabályozása. Annál is inkább, mert kutatások szerint világszerte mind több a mentálisan sérülékeny vagy beteg ember – a Covid időszaka alatti bezártság és stressz, majd a geopolitikai konfliktusok és a háborúk erre még egy lapáttal rátettek. Nincsenek jó állapotban a nyugati társadalmak. A technológiai vállalatok pedig amellett, hogy sok tekintetben megkönnyítik életünket, kapcsolódásainkat, nagy és nehezen észrevehető hatású terheket is tesznek a vállunkra, lelkünkre, mindennapjainkra.
Mai adásunkban ezt az iparágat tekintjük át. Szó lesz arról, miért nincsenek erős európai szereplők, miért és kinek jó ugyanakkor az öreg kontinens szigorú szabályozása, hogyan hat ez a versenyképességünkre. Mi jellemzi a kínai és az amerikai tech óriásokat? Melyik ország áll nyerésre? Mi az állami döntéshozók szerepe? És ki véd meg minket, felhasználókat? Kinek a dolga a megregulázásuk, hol tart e folyamat ma? A Ludovika Podcast mai adásában erről beszélgetünk Czeczeli Viviennel, az NKE Gazdaság és Versenyképesség Kutatóintézetének kutatójával.