Manapság rengeteg szó esik a versenyképesség meghatározó eleméről, az innovációról. De miről is van szó pontosan? Mi az innováció? Miben más, mint a kutatás-fejlesztés? És mik a főbb jellemzői? Közhely, hogy a Covid katalizálta az egyébként is zajló alapkutatásokat, de miképpen történt mindez?
Az egyik közkeletű tévhit szerint innováció alatt a nagy horderejű, átütő újításokat értjük, ez azonban nincs így. Az „árnyalatnyi javítást” szolgáló változtatások legalább ennyire fontosak – ezeket inkrementális vagy fejlesztő innovációnak nevezzük.
A Ludovika Podcast friss adásában a téma kapcsán a folyamat főbb szereplőiről részletesen is szól szakértőnk, Szakos Judit, az Amerika Kutatóintézet tudományos segédmunkatársa. Szó lesz a vállalkozókról és az angyalbefektetőkről, de a Szilícium-völgyben élő sztárokról is.
És persze az állam megkerülhetetlen szerepéről: arról, hogy a pénzen kívül mennyire fontosak a szabadalmi szabályok és a jogbiztonság, az oktatás minősége és a többi indirekt eszköz ahhoz, hogy a ma problémáira – környezetvédelem, fenntarthatóság – reflektálni képes társadalmi folyamatok bontakozhassanak ki.
A beszélgetés a TKP2021-NKTA-51 számú projektben, a Kulturális és Innovációs Minisztérium Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból nyújtott támogatásával, a TKP2021-NKTA pályázati program finanszírozásában valósult meg.