„Mississippi, az Egyesült Államok legszegényebb állama közel áll ahhoz, hogy megelőzze Európa legnagyobb gazdaságának, Németországnak az egy főre jutó GDP-jét” – kezdte a Euronews Business 2025. január 3-án cikkét, amelyben összehasonlítja az USA tagállamainak bruttó hazai termékét (GDP) az európai országok GDP-jével.

S persze nemcsak Mississippi mint legszegényebb amerikai tagállam, hanem a nagy és gazdag amerikai államok, mint New York és Kalifornia egy főre jutó GDP-je és ugyanígy a legnagyobb EU gazdaságok, mint Németország, Franciaország és Olaszország egy főre jutó GDP-je és egymással történő összehasonlítása egy diagrammon igen beszédes: például az egy főre jutó német GDP a felét sem éri el New York államénak.
Egyedül Luxemburg és Írország van az USA egy főre vetített GDP-je felett, azonban ahogy a cikk is hangsúlyozza ők kivételek: Luxemburg magas GDP-je részben azzal a ténnyel magyarázható, hogy számos külföldi lakos dolgozik az országban, és így hozzájárul a GDP-hez, míg Írország GDP-je az amerikai multinacionális vállalatok adótervezési tevékenysége miatt torzul. Azaz, ezen két egyedülálló gazdasági adottságokat élvező kisebb EU tagállam kivételével, minden EU tagállam egy főre jutó GDP-je messze az USA egy főre jutó GDP-je alatt van. Az EU egy főre jutó GDP-je (43,353 USD) pedig fele az USA-énak (86,601 USD). Magyarországé nincs a listán, de érdemes megemlíteni, hogy a miénk 25,700 USD.
Ha vásárlóerő-paritással (PPP) kiigazított egy főre jutó GDP értékeket nézzük, akkor egy kicsit jobb a helyzet, de így is csak Luxemburg és Írország előzi meg az USA átlagát (86,601 USD). Az EU egy főre jutó vásárlóerő-paritással kiigazított GDP-je az USA-énak 72%-a, azaz 62,660 USD.

Bár ma a kibontakozó vámháború kapcsán épp ellentétes folyamatok kezdetének lehetünk tanúi, de ha ennek ellenére az EU-t és az USA-t egy gazdasági térségnek tekintjük, akkor ezen térség egy főre jutó vásárlóerő-paritással (PPP) kiigazított GDP-je 74,630 USD, amely alatt lenne az összes EU-tagállam beleértve a három legnagyobb EU gazdaságot is (Németország, Franciaország, Olaszország) és csak az említett Luxemburg és Írország, valamint Dánia és Hollandia azaz összesen négy EU-tagállam lenne felette.
Érdemes nem csak az egy főre jutó adatokat nézni, hanem a gazdaságok méretét is. Ezt kiválóan mutatják be a Visual Capitalist ábrái. Például a német gazdaság, amely az EU legnagyobb gazdaságaként annak közel negyedét adja kisebb, mint a két nyugati USA állam Kalifornia és Washington együtt. Vagy az EU gazdaságának több mint felét adó német, francia és olasz gazdaság a maga 10,3 trillió USD méretével kisebb, mint az USA első négy államának – Kaliforniának, Texasnak, New Yorknak és Floridának együttes 10,8 trillió USD méretű gazdasága. Az USA 29 trillió USD és az EU 19 trillió USD gazdaságainak mérete és azok megoszlása mindenre kihat, érdemes tehát ezen tényekre mindenkor figyelemmel lenni, többek közt akkor is, amikor az EU, illetve annak egy-egy tagállama egyre több vitás ügyben az USA-val tárgyal.

