A Tanács és az Európai Parlament november 18-án állapodott meg az EU 2025. évi éves költségvetéséről, illetve 14 napon belül kell hivatalosan is jóváhagyniuk az elért megállapodást. A Tanács ezt előreláthatóan november 25-én teszi majd meg. A kötelezettségvállalások teljes összege 199 438,4 millió euró, a kifizetések teljes összege pedig 155 209,3 millió euró lesz a következő évben.
A Bizottság a 2025. évre vonatkozó költségvetési tervezetet hivatalosan 2024. július 12-én fogadta el, melyben a kötelezettségvállalások teljes összegét 193 046,9 millió euróban, a kifizetések teljes összegét pedig 147 090,5 millió euróban határozta meg, ami nem tartalmazza a többéves pénzügyi keret fejezetein kívüli speciális eszközökre vonatkozó előirányzatokat. Ezt követően azonban az Európai Parlament módosításai, valamint a Bizottság módosító indítványa nyomán ezek az összegek némileg változtak. A Tanács októberben közölte, hogy nem ért egyet a Parlament javaslataival, így összehívták az egyeztetőbizottság ülését, melynek egyeztetési eljárására október 29. és november 18. között került sor.
A jövő évi költségvetés az EU számára prioritást jelentő területeket helyezi a középpontba, valamint az esetlegesen felmerülő váratlan helyzetekre, körülményekre való reagáláshoz is biztosít forrásokat. Emellett, többek között, magába foglalja a természeti katasztrófák által sújtott országokban az újjáépítéshez szükséges finanszírozást. A 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretben egyébként összesen 800,5 millió eurót különítettek el az előre nem látható szükségletekre.
A költségvetés, a szokásos módon, a következő területeken (fejezetek) határoz meg kötelezettségvállalásokat és kifizetéseket: egységes piac, innováció és digitális gazdaság; kohézió, reziliencia és értékek; természeti erőforrások és környezet; migráció és határigazgatás; biztonság és védelem; szomszédság és a világ; európai közigazgatás; speciális eszközök.
A 2025-ös költségvetéshez képest 2024-ben 189,4 milliárd euró összegű kiadási kötelezettségvállalást és 142,7 milliárd euró kifizetési előirányzatot fogadott el az EU. A kifizetési előirányzatok esetében a tavalyihoz képest a 2025-ös költségvetésben a kohézió, reziliencia és értékek fejezetre 10 milliárd euróval nagyobb összeget fogadtak el, valamint a speciális eszközökkel kapcsolatosan meghatározott összeget kb. 4 milliárd euróval növelték.
Az uniós szabályok szerint van lehetőség az éves költségvetés módosítására is, ezt a Tanács a Parlamenttel közösen teheti meg, melyhez a Bizottságnak költségvetés-módosítási tervezetet kell benyújtania. Ezt az éves költségvetés elfogadásával azonos eljárás keretében kell elfogadni.
Az éves költségvetés többek közt akkor módosítható, ha további forrásokra van szükség például a váratlanul felmerült igények fedezésére, természeti katasztrófák következményeinek enyhítésére vagy egyéb előre nem látott események kapcsán.
A költségvetéssel kapcsolatos tárgyalásokon az uniós magyar elnökséget képviselő Banai Péter Benő államháztartásért felelős államtitkár szerint az új költségvetés biztosítja majd az unió versenyképességét növelő programok finanszírozását. Emellett az EU forrásokat tud biztosítani különböző problémák kezelésére, mint például a Közép- és Kelet-Európában és Spanyolországban tapasztalt pusztító árvizek utáni helyreállításra, valamint segíti az európai versenyképességet és a gazdasági növekedést is, például a kohéziós támogatásokat, amelyek Magyarországon és számos európai országban beruházások finanszírozását szolgálják.
Kiemelte, hogy a 2025-ös költségvetés lehetővé teszi, hogy a Magyarországon elindított programok finanszírozása rendelkezésre álljon. A következő évben kb. 2700 milliárd forintot biztosíthat az Európai Bizottság különböző programokra, amelyeket az Európai Parlament is elfogadott.
Nyitókép forrása: epthinktank.eu