Az EU biodiverzitás stratégiája szerint 2030-ig legalább 3 milliárd további fát szükséges ültetni az unió területén annak érdekében, hogy növeljék a kontinens éghajlatváltozás okozta hatásokkal szembeni ellenálló képességét. A cél elérése azonban egyelőre nem realizálható.
Az Európai Zöld Megállapodás részeként 2020-ban az EU kötelezettséget vállalt a faültetések fokozására, ugyanis a fák meglehetősen sokrétű ökoszisztéma-szolgáltatók: amellett, hogy növelik a biológiai sokféleséget, segítenek a klímaváltozás hatásaihoz való alkalmazkodásban, továbbá a kibocsátás-csökkentésben is nagy szerepük van szénelnyelő-képességük révén. Egy idősebb fa például átlagosan több mint 22 kg szén-dioxidot képes megkötni évente, emellett segíthetnek az ún. városi hősziget-hatás kezelésében, felelnek a levegő és a vizek tisztaságáért, élőhelyet biztosítanak számos fajnak, továbbá vízmegtartó képességük révén az árvizek és az aszályok szabályozásában is szerepet vállalnak.
A biodiverzitás stratégia részeként 2021-ben kidolgozták a 2030-ig szóló erdőstratégiát, amely részletesen leírja az erdősítés követelményeit, a különböző helyszíneken történő fásítás előnyeit, bemutatja a megvalósításhoz rendelkezésre álló forrásokat, valamint az eredmények nyomon követéséhez szükséges monitoring rendszert. Az Európai Bizottság még egy több – magyarul egyaránt – nyelven elérhető kézikönyvet is készített annak érdekében, hogy segítse az erdei, a városi ökoszisztémában és a mezőgazdasági területen zajló tudatos faültetést.
A nyomon követhetőség érdekében létrehozták az ún. Map My Tree felületet, ahol akár egyének, akár köz- és magánszervezetek, városok tudják regisztrálni az általuk ültetett fákat. Az önkéntes jellegből fakadóan ez a monitoring rendszer nem nyújt teljeskörű információt a kontinens fásítási állapotáról, ugyanakkor az EU környezetvédelemért felelős biztosa, Virginijus Sinkevičius szerint négy évvel a kezdeményezés indulása után meglehetősen messze vagyunk a 2030-as cél elérésétől. Az online felület által gyűjtött adatok szerint jelenleg 14,9 millió fát ültettek a kontinensen 2020 óta, miközben a 3 milliárd faültetéshez mintegy 300 millió fát kellene ültetni éves szinten az EU területén. Az uniós országok közül Belgium (5 millió), Csehország (3 millió) és Franciaország (2 millió) végzett az első három helyen a faültetések tekintetében, ugyanakkor még ezek a számok is jóval elmaradnak a céloktól.
A Magyarország tekintetében elérhető térképi adatok szerint mindössze néhány ezer faültetés történt az elmúlt időszakban, ugyanakkor a számos ismert akció alapján bizton állítható, hogy ennél jóval több faültetés zajlott le: említeni lehet akár az ún. 10 millió fa kezdeményezést, a Magnet Bank faültetési akcióját vagy a Településfásítás, az Országfásítás, valamint az Újszülöttek erdeje programot is. Mindazonáltal a Bizottság környezetvédelmi főigazgatójának, Florika Fink-Hooijer kijelentése az erdősítési program finanszírozásáról csakugyan helytálló, hiszen a jelenleg allokált források nem elegendőek a célok elérésére; márpedig ez a kezdeményezés azon kevesek közé tartozik, ahol alacsonyabb költségvetéssel is hatalmas eredményeket lehet elérni, ha összesítjük a fák környezetre, egészségre és akár a gazdaságra mért hatásait.
Kép: European Commission