Az új nyugdíjtörvény tervezetét hétfőn szavazták meg a képviselőházban, miután a képviselőház munkaügyi bizottságától – több módosítással – elfogadó jelentést kapott.
A bizottságban az országgyűlési képviselők pontosítottak egy olyan rendelkezést a törvényben, amely szerint a jelenlegi szinten maradnak azok a nyugdíjak, amelyek az új képlet alapján történt újraszámítás után csökkentek volna. Egy másik módosítás a bányászok nyugdíjkorhatárával kapcsolatos: ők már 45 évesen nyugdíjba mehetnek. A nyugdíjak emeléséhez szükséges 25 milliárd lej (5 milliárd euró, egyes számítások szerint sokkal több), a kormányfő szerint létezik, a pénzügyminiszter szerint viszont nem. A törvénynek köszönhetően 13,8%-al nőnek a nyugdíjak január 1-jétől, majd az év során (2024-ben négy választás lesz Romániában) újabb növekedést ígért a kormány.
Az elmúlt négy évben a nyugdíjpont értéke háromszor emelkedett, de így sem biztosít megfelelő megélhetést az ország több mint 4,7 millió nyugdíjasa számára. A most elfogadott törvény szerint tehát 4,7 millió állampolgár nyugdíját újra kell számolni a törvényben megszabott képlet alapján.
Csép Éva, az RMDSZ szakpolitikusa a parlament plenáris ülésén a nyugdíjtörvény vitája során kijelentette, hogy ezt a törvénytervezetet módosítani kell, hogy „a jövőben sokkal jobban működő, sőt a nyugdíjasok gondjain is segítő törvény legyen”.
„A kormány által előterjesztett törvényhez több módosítást is benyújtottunk, hisz továbbra is támogatni akartuk a családokat. Differenciált számítási módszert javasoltunk a Romániában gyermeket szült nők számára, (…) másrészt a nagyon kis nyugdíjú idősekről is gondoskodnunk kell. Összességében Romániában körülbelül 1 500 000 embernek van 1 500 lej (300 euró) alatti nyugdíja. A nyugdíj vásárlóerejének megőrzése a legfontosabb, hiszen a százalékbeli növekedés sokszor minimális pénzbeli emelkedést eredményez, ezek felszámolása érdekében az újraszámításig javasoltunk havonta egy 250 lejes plusz juttatást a kisnyugdíjasoknak, valamint a 13. nyugdíj bevezetését azok számára, akiknek az országos átlagnyugdíj alatt van a havi bevételük. Továbbá nem büntetni, hanem jutalmazni kell az anyákat, akik gyereket vállalnak, a gyermeknevelési szabadságon kapott nyugdíjpontokon emelni kell, hiszen egy társadalom akkor vallhatja, hogy családcentrikus, ha minden szinten megteremti a feltételeket ahhoz. Sajnos ezeket a javaslatainkat ezúttal visszautasították, de a munkát folytatjuk, az RMDSZ továbbra is a méltányos nyugdíjas évek biztosítása érdekében dolgozik”.
A Pénzügyminisztérium szerint azonban nincs pénzügyi keret a nyugdíjak emelésére csak akkor, ha adóemelést hajt végre a kormány, és további intézkedésekre is szükség van a bevételek növelésére.
Az úgynevezett különleges nyugdíjak státuszán nem akar azonban lényegesen változtatni a román kormány, holott az lényegesen csökkentené a kiadásokat. Erről bővebben itt írtunk.
Az, hogy mennyi valósul meg az összesen 40%-os nyugdíjemelést ígérő vállalásokból, kiderül jövő év végéig. De az is kiderül majd, hogy az Európai Bizottság meddig fogja tűrni egy EU-s tagállam felelőtlen költekezését.