Az iskolai bullying (zaklatás, bántalmazás) egy globális jelenség. Felmérések szerint csaknem 130 millió diák szenved el zaklatást a 13–15 éves korosztályban világszerte.
A bullying jelenségével a szakirodalom az 1960-as évek vége óta foglalkozik, de a médiában is sajnos egyre többször találkozunk egy-egy tragikus esettel, amikor a bullying egészen az öngyilkosságig fajul. Franciaországban és egész Európában 2023 májusában a 13 éves Lindsay története keltett felháborodást, aki öngyilkosságot követett el, mert nem csak az iskolában, de online is folyamatos zaklatás áldozata volt. Természetesen a cyberbullying (internetes zaklatás) megjelenése még több problémát vet fel, hiszen sokan így arc nélkül, akár kamuprofillal bántanak másokat, megnehezítve mind a prevenciót, mind a cyberbullying elleni fellépést is.
Sokszor, más megoldás híján, az áldozatoknak azzal lesz vége a zaklatásnak, ha iskolát váltanak. Ez azonban nem szab gátat az online zaklatásnak. A francia oktatási minisztérium erre válaszként egy olyan rendeletet adott ki előző héten, mely alapján a zaklatót helyezhetik át másik iskolába, illetve az áldozat iskolájától eltérő iskolába járó gyermek által elkövetett online zaklatás is büntethető mostantól. 2022 márciusa óta egyébként Franciaországban bűncselekménynek számít az iskolai zaklatás, ami akár 10 év börtönbüntetéssel és 150 000 eurós büntetéssel járhat a legkomolyabb esetekben, amennyiben az áldozat öngyilkossági kísérletet tesz, illetve öngyilkos lesz. Ez a törvény az iskolák és egyetemek hallgatóira és az ott dolgozókra is vonatkozik. A törvény emellett nagy hangsúlyt fektet a prevencióra és a figyelemfelhívásra, oktatásra is.
Amellett, hogy az új rendelet segítség lehet a diákoknak, hogy ne kelljen az intézményváltáson gondolkozniuk, a megoldási javaslat nem feltétlenül old meg minden problémát. Fontos, hogy a bullying esetek után mind az áldozattal, mind az elkövetővel foglalkozzanak kiemelten a szülők és a pedagógusok is, az egész közösség bevonásával, hiszen így érhetünk el érdemi változást, ami nem áll meg annál, hogy az elkövetőt fizikailag kivonjuk a szituációból. Erre tökéletes példa Magyarországon a Békés Iskolák program, melynek szemlélete, hogy „az iskolában keletkező agresszív megnyilvánulásokat és bántalmazást az iskola légköréből, az egész iskolára kiterjedő kapcsolati rendszerek sajátosságaiból vezeti le”.
A témában sok hasznos információ és tanács található az UNICEF oldalán. A hazai Kék Vonal száma (116 111) pedig a nap 24 órájában ingyenesen hívható, akár anonim módon is.
Kép: pixabay.com