Az amerikai elnökválasztás és a beiktatás között eltelt időszakban a tőzsdeindexekben kifejezésre jutó befektetői hangulat azt mutatja, hogy a részvénypiacoknak kifejezetten kedvére van Joe Biden elnöksége. Az új elnököket különböző mértékben jutalmazzák vagy éppen büntetik a pénz- és tőkepiacok (nyilván az indexek alakulásában az elnöktől várható gazdaságpolitika értékelésén túl további, a gazdaság aktuális helyzetéből következő tényezők is meghatározó szerepet játszanak). Az S&P 500-as index alakulását vizsgálva látható, hogy annak 14%-ot meghaladó emelkedése az elmúlt két és fél hónapban messze a legmagasabb, ha a II. világháborút követő időszakban az első ciklusát megkezdő elnököket fogadó mutatókat hasonlítjuk össze. Mint ahogy 2008-ban, a pénzügyi és gazdasági válság kibontakozása árnyékot vetett a mutató alakulására (közel -20%), addig a mostani rendkívül pozitív hangulatban nyilvánvaló, hogy a hatalomátadás körüli bizonytalanságok megszűnésén és az elnöki programon túl megjelenik a koronavírus elleni vakcina széleskörű alkalmazásától várható pozitív gazdasági hatások beemelése is a várakozások közé.
Az elmúlt évtizedek tapasztalati adataiból kiindulva várható, hogy a részvénypiacokon a kedvező hangulat a következő néhány hónapban fennmarad, hogy aztán egy idő után az év eleji értékeket alulmúlja. Demokrata elnököt az első 100 napban átlagosan néhány százalékponttal magasabb árfolyamok „jutalmaztak”, mint a republikánusokat, viszont a piac korrekciója is várható akár már az első negyedévben, ha a múltbéli adatokat irányadónak tekintjük a bizonytalan jövőt illetően.
Gyorselemzésünkben ugyanakkor szeretnénk továbblépni a fentiek szerinti hagyományos megközelítéseken, és rávilágítani a Wall Street központú pénz- és tőkepiacokra jellemző újszerű folyamatokra és kihívásokra, valamint azok gazdasági és politikai vonatkozásaira.
Az első ilyen jelenség a kriptovaluták világa. A bitcoin ára az elmúlt hetekben új magasságokat ért el, és bár sokan megvannak arról győződve, hogy a blockchain alapú digitális fizetőeszköz lesz a jövő pénze, azért ne vegyünk arra mérget, hogy a jegybankok a közeljövőben tartalékvalutaként fogják azt kezelni. A szkeptikusok megfogalmazzák azt is, hogy az ún. kriptománia egy szokásos pénzpiaci buborék, amely végül ki fog lyukadni. A kérdés és a nagy bizonytalanság persze az, hogy mikor következik ez be.
A hagyományos közgazdasági iskolák és az ismert monetáris rendszerek definíciója szerint a kriptovaluták nem tekinthetők pénznek, miután nem töltik be a pénz hagyományos funkcióit. Nem vagy csak korlátozottan tekinthetők fizetési eszköznek, hiszen általánosan nem elfogadottak, továbbá az értékmérő funkciójuk sem teljesül, hiszen úgy viselkednek, mint egy piaci eszköz, amelynek értékét dollárban fejezik ki. Mindezeken túl nem tekinthetőek felhalmozási eszköznek sem, hiszen likviditásuk korlátozott és stabilitásuk sem jellemző. Ráadásul a kriptovaluták korlátozott kínálata (az utolsó bányászható bitcoin 2040-ben elfogy) szintén arra utal, hogy a pénz funkciói nem teljesülnek.
Mi következik ebből? A hagyományos iskolák definícióit használó jóindulatú elemzések szerint a bitcoin jövedelemtermelő befektetési eszköznek tekinthető, különösen az alacsony vagy negatív kamatok világában. A szigorúbb értékelések szerint ugyanakkor egyszerűen csak egy olyan blockchain technológiára alapozott digitális piramisjátékról van szó, amelyet az alapítója és támogatói okosan lovagolnak meg a globális pénzügyi válságot követő időszakban a hagyományos pénzzel szembeni bizalmatlanságra alapozva. Elmondható ugyanakkor, hogy immár a nagy pénzügyi intézményeket és a világ leggazdagabbjait sem hagyták hidegen a kriptopiacok nyújtotta lehetőségek, növelve ezzel a digitális pénz iránti befektetői bizalmat.
A kriptovalutákra jelenleg még nem irányult jelentősebb szabályozói, pénzügyi felügyeleti figyelem, és a jegybankok is csupán egy szabályozás nélküli pénzügyi eszközként tekintenek rá. Mindebből kifolyólag a kriptovaluták jelenlegi státusza lehetőséget ad az illegális tranzakciók végrehajtására és a pénzmosásra. Ha körbe nézünk a világban és megvizsgáljuk a szabályozói intézkedéseket, látható, hogy elkezdődött a kriptovaluták világának megregulázása: a kínai jegybank szigorú intézkedései teljesen ellehetetlenítették a kriptobányászatot és a kapcsolódó tranzakciókat is, az Egyesült Államokban pedig a blockchain alapú pénzügyi hálózatokra vonatkozó korlátozások bevezetését fontolgatják. Janet Yellen pénzügyminiszter-jelölti szenátusi meghallgatásán egyértelművé tette, hogy korlátozni szeretné a kriptovaluták használatát és biztosítani szeretné, hogy tiltott pénzügyi műveletek, pénzmosás lehetősége ne merüljön fel az említett pénzügyi csatornákon keresztül.
Mint ismeretes, a blockchain alapú pénzügyi rendszerek azért lehetnek népszerűek bűnözők számára is, mert a hagyományos pénzügyi hálózatoktól eltérően, nem szükséges a felhasználók azonosítása, továbbá felügyeleti vagy ellenőrzési funkciók hiányában nem lehetséges vagy legalábbis nehézkes bármilyen kormányzat számára a pénzmosási szabályoknak való megfelelés ellenőrzése. Éppen ezért, a felügyelet az Egyesült Államokban a kriptovaluták átváltását már a felhasználók azonosításához köti, illetve a búcsúzó Trump-adiminisztráció a szabályok szigorítására vonatkozó javaslatokat készített elő. Ezeket várhatóan megerősíti Biden pénzügyi kormányzata, sőt Yellen pénzügyminiszter szavaiból arra lehet következtetni, hogy akár még a szabályozás szigorításával is tovább akarja korlátozni az ún. blockchain gazdaság jelenlegi szabadságát. A felügyeleti szigorításra további alapot szolgálhat, hogy a megfogalmazott állítások szerint a bitcoin árfolyamának stabilitását piaci manipuláció révén, egy dollárhoz kötött kriptovalutával, a Tetherrel befolyásolják (a Tether egy ún. stabilcoin, amelynek stabilitását pénzfedezete biztosítja, ezzel elkerülhető a nagymértékű volatilitás). Ha megnézzük a két pénzügyi eszköz árfolyamának alakulását, szemmel láthatóak a hasonló trendek, számos tudományos igényű munkával azonban igyekeztek az árfolyamok alakulása közötti oksági összefüggéseket cáfolni. Megállapítható ugyanakkor, hogy az említett piaci manipuláció létezése esetén a bitcoin még nagyobb bajban van, mintha csak egy pénzpiaci buborék képződéséről lenne szó.
A kriptovaluták mellett a hagyományos piaci trendektől eltérő módon, az elmúlt napok izgalmas pénzpiaci fejleménye volt a videójáték kiskereskedésben érdekelt GameStop részvények körül kialakult felhajtás, amely a közvélemény mellett felkeltette az Egyesült Államok pénz- és tőkepiaci felügyeletének, az Értékpapír- és Tőzsdebizottságnak (SEC) az érdeklődését is. Az említett társaság teljesítménye a pandémiának és az egyre inkább online irányba forduló világnak köszönhetően nem volt fényesnek nevezhető, erre hedge fundok short pozíciókat alakítottak ki (bár tegyük hozzá, hogy 2020. októberben a társaság stratégiai partnerséget alakított ki a Microsofttal, amely növelte a részvényei iránti bizalmat). Az ún. shortolás lényege, hogy az adott részvényt a befektető kölcsönveszi bizonyos díjazás ellenében, ezt követően eladja az értékpapírt az aktuális árfolyamon, miközben a várakozása az, hogy az árfolyam esni fog. Amennyiben a várakozásnak megfelelően változik a helyzet, az alacsony árfolyamon megvásárolja a korábban magasabb áron eladott papírokat és amelyeket így nyereséget realizálva tud visszaadni a részvényesnek. Amennyiben árfolyamemelkedés következik be, természetesen veszteséget realizál a befektető.
A Reddit közösségi oldalon szerveződő, rövid idő alatt immár több mint 4 milliós táborral rendelkező WallStreetBets fórum három kereskedési nap alatt közel hétszeresére pumpálta fel a GameStop részvények árát, ráadásul a pénzügyi alapok pozícióik zárásához szintén vásárlásba kezdtek, amellyel tovább emelték az árfolyamot (short squeeze). Ezzel a short pozícióban lévő egyik érintett hedge fundot csődközeli helyzetbe juttatta (a Melvin Capital közel 3 milliárd dollár összegű tőkeemelésre szorult), illetve a piaci pletykák szerint további piaci szereplőknél érzékeny veszteségeket okozott. A jelenséget az ún. keselyű kapitalizmus (vulture capitalism) kifejezés írja le leginkább, amely szerint a keselyű stratégák a nehéz helyzetben lévő cégeken realizálnak profitot. Hogy a kritika élét elvegyük, hozzá kell tenni, hogy nemigazán lehet sikeresen shortolni egészséges fundamentumokkal rendelkező cégeken, a short pozíciók kialakításához a vállalat tartósan rossz üzleti stratégiája vezet. A magukat megszervező kisbefektetők és a pénzügyi mogulok harcában a Robinhood nevű kereskedési platform is részt vett, amely leállította a GameStop részvények vételének lehetőségét. A kereskedelmi platform magatartása tekintetében gyors nagykoalíció alakult ki: Alexandria Ocasio-Cortez (AOC) képviselő, a Demokrata Párt balszárnyának tagja, valamint a republikánus Ted Cruz, texasi szenátor egyaránt egyetértettek abban, hogy szükség van a Robinhood meghallgatására a kereskedés befagyasztásának okairól.
Többen illették a WallStreetBets (WSB) mozgalmat forradalmi jelzővel is. Ezzel meg is érkeztünk a 2011-ben indult antikapitalista Occupy Wall Street mozgalomhoz, amellyel máris összehasonlították a relatíve új WSB kezdeményezést azzal a kiegészítéssel, hogy ez utóbbi máris kézzelfogható eredményeket (az ellenoldalon persze veszteségeket) ért el. Másoknak Dávid és Góliát harcát juttatta eszébe a küzdelem. A következő időszak megmutatja majd, hogy az új demokrata elnök által meghirdetett igazságos és egyenlő társadalomképbe a pénzpiaci folyamatokba ágyazottan megjelenő elitellenes mozgalmak hogyan illeszthetőek. A SEC minapi közleményét olvasva kétségeink nemigazán lehetnek: a hatóságok a szélsőséges árfolyamingadozások oldaláról közelítve a piaci bizalom és stabilitás aláásását és a befektetőknek rövid idő alatt okozott komoly mértékű veszteségeket hangsúlyozzák, máris elvéve a levegőt a Wall Street ellenes kritikának húsba vágó pénzügyi veszteségek okozásával nyomatékot adó WSB-mozgalomtól.
Források:
Davies, Rob: GameStop: how Reddit amateurs took aim at Wall Street’s short-sellers. The Guardian, January 28, 2021
Gonzalez, Oscar: AOC and lawmakers call for hearings on Robinood for freezing trades. CNet. January 29, 2021
Ho, Karen: The stock market loves the idea of a Biden Presidency. Quartz. January 20, 2021
Lee, Justina: Research Affiliates Quant Warns of Bitcoin Market Manipulation. Bloomberg. January 14, 2021
Lee, Timothy B.: Janet Yellen Will Consider Limiting the Use of Cryptocurrency. Wired. January 22, 2021
Platt, Eric – Smith, Colby: ’This is the way’: the Reddit traders who took on Wall Street’s elite. Financial Times. January 29, 2021
Powell, Jamie: No, Wall Street Bets is not a revolution. Financial Times. January 28, 2021
U.S. Securities and Exchange Commission: Statement of Acting Chair Lee and Commissioners Peirce, Roisman, and Crenshaw Regarding Recent Market Volatility. SEC. January 29, 2021
Zhao, Chen: The Crypto Mania: Is Bitcoin Money? Alpine Macro Special Report, January 4, 2021